İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilere bankalar ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi olmak üzere 3 farklı kategori üzerinden seçimde bulunma hakkı sunarken her kredi paketi için uygulanan kredi vadesi de değişkenlik göstermektedir. Örneğin 48 ay vadeli taşıt kredisi kullanımına izin verilirken ne yazık ki artık 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına kesinlikle izin verilmemektedir.

60 ay vadeli ihtiyaç kredisi ise sadece eğitim kredisi kullanmak isteyen kişilere sunulmakta olup bu tip kredilerde amaç dışı kullanımları engellemek için mutlaka eğitim faturası ve öğrenci kimlik belgesi gibi ek belgeler talep edilmektedir. Konut kredisi vadesi için ise ülkemizde en çok tercih edilen 120 ay vadeli konut kredisi olup aynı zamanda 240 ay vadeli konut kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi başvurusu için ise ne yazık ki vade sınırlaması 36 ay ile sınırlıdır.

Yani ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişiler için bankalar en fazla 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunma imkanı sunmaktadır. Burada önemli olan kişinin kredi başvuru formu doldurmadan hemen öncesinde mutlaka kredi hesaplaması yaparak kullanmak istediği kredi tutarı için en iyi koşulları sunan bankayı belirleyebilmesidir. Bu sayede ihtiyaç kredisi 36 ay vadeli olarak kullanılırken aynı zamanda en iyi ihtiyaç kredisi faiz oranları veren bankanın belirlenmesi mümkün olacaktır.