İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin en çok talep ettikleri tutarlar arasında yer alan 5000 TL ihtiyaç kredisi paketleri bu nedenle bankalar arasında da en çok kampanya düzenlenen kredi paketleri arasında yer almaktadır. Bankaların bir çoğu 36 ay vadeli 5 bin lira ihtiyaç kredisi kampanyası düzenlerken kredi faiz oranları üzerinden de kampanyalara özel olarak indirime gitmektedir.

5000 TL kredi kullanmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği vade 36 ay olmakla beraber 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin aylık ödemeleri tercih ettikleri bankaya göre değişmekle beraber ortalama olarak 180 ile 190 lira arasında değişmektedir.

Örnek vermek gerekirse Denizbank 5 bin lira ihtiyaç kredisi paketinde aylık ödeme tutarları daha yüksek olurken Denizbank facebook kredisi için 5 bin lira tutar başvurusunda bulunan kişilerin aylık ödeme tutarları daha farklı olmaktadır.

İnternetten kredi başvurusu işleminde bulunanlara bankalar daha düşük kredi faiz oranları sunarken bunun en önemli nedeni bankaların şubelerinde iş yükünü azaltmak istemesi ve internet üzerinden daha fazla kişiye ulaşma imkanlarını değerlendirmek istemesidir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin interneti tercih etmeleri önerilir.

İş Bankası 5 Bin TL ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterilerine 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istemeleri halinde 184 lira aylık taksit ödemesi ile ihtiyaç kredisi kullanmalarına izin verirken Akbank ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin aylık ödemeleri ise 180 lira olmaktadır.