Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli şartları taşımaları gerekir. Bankaların aramış oldukları şartlardan biride sigortalılık süresidir. Bunun nedeni bankanın müşterisi kredisini öderken düzenli bir işe sahip olmasını istemesidir. Sigortalılık çalışma süresinin yanı sıra aynı zamanda sık sık işe girip çıkan kişilere de kredi verme konusunda isteksizdir.

3 Ay Çalışana Kredi 

Ne yazık ki 3 ay çalışan kişilerin kredi alma imkanı yoktur. Bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber yine de genelde tüm bankalar en az 4 ay çalışan kişilere kredi vermeyi tercih etmektedir. Hatta İş Bankası gibi zor kredi veren bankalar en az 6 ay çalışan kişilere kredi vermeyi tercih etmektedir.

Kredi Başvuru Reddi 

Kredi başvurusunun reddedilmesi durumunda ne yazık ki kredi notu düşmektedir. Bu nedenle bir sonraki yapılan kredi başvurusunda düşük kredi notu nedeni ile kredi onayı almanız zorlaşacaktır. Dolduracağınız her kredi başvuru formu öncesinde kredi notu sorgulaması yaparak not ortalamanızı öğrenmeniz ve başvurunuzu buna göre şekillendirmeniz gerekir. Yine yeni işe girenlere kredi verilmediği için en azından 6 ay bekleme imkanınız bulunuyorsa bu 6 ayın sonunda kredi başvurusunda bulunmanız kesin kredi onayı almanız açısından çok önemlidir.