2B Arazi Ödemelerine Ek Süre Verildi

Ekonomide Bugün

2B arazisi ödemelerine ek süre verildi. 2B arazisi olan ve satın alma başvurusu yapan ve fakat ödemesini yapamayan kişiler için Maliye Bakanı Naci Ağbal ek süre verildiğini duyurdu. Bu konu ile ilgili ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. 

2B arazisi satın alma başvurusu yapan ve fakat ödemesini gerçekleştiremeyen vatandaşlar için ek süre verilmesi söz konusu. 2B arazi satın alma işlemleri konusunda ödeme süresinin uzatılması müjdesini Maliye Bakanı Naci Ağbal verdi. Buna göre 2B arazisi satın alma başvurusu yapanlar ve fakat ödeme yapamayanlar için hükümet ödeme süresini uzatma kararı aldı. Hükümetin aldığı karara göre ödemesini yapamayan vatandaşlara altı ay ek süre tanınacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile bir araya geldi ve önemli açıklamalar yaptı. Bu açıklamaların bir kısmı 2B arazisi olan ve satın alma başvurusu yapan vatanadaşları yakından ilgilendiriyor. Üstelik ödemelerini yapamayan vatandaşlar için müjde olma niteliği taşıyor. Zira 2B arazisi başvurularında ödeme sürelerine erteleme yapılması yani sürenin uzatılması söz konusu. Maliye Bakanı Naci Ağbal 2B arazisi ödemelerini yapamayan vatandaşlara 6 ay daha süre verilmesine yönelik karar alındığını duyurdu. Bakanın açıklamaları yazımızın devamında bulunmakta.

Yazımızın konusunu oluşturan haber 2B arazisi olan ve satın alma başvurusu yapan fakat ödemelerini yapamayan vatandaşları ilgilendiriyor. Aslına bakarsanız başvuru yapan vatandaşlara verilen süre 7 Mart 2017 tarihinde sona eriyor. Ancak Ağbal’ın yaptığı açıklamalara göre 7 Mart 2017 artık ödemeler için son gün değil. Vatandaşlara tanınan 6 aylık süre ile ödeme zamanı hemen hemen Ağustos ayına kadar uzatılmış oluyor. Böylece vatandaş yapamadığı ödemeyi bu süre içinde gerçekleştirmek için fırsat elde etmiş olacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal 2B arazisi başvurusu yapan vatandaşı ilgilendiren açıklamada şu hususlara değindi: “Vatandaşlarımızdan bir kısmı zamanında müracaat etmiş ama ödemelerini yapmakta sıkıntı çekmiş, taksitlerini ödememiş, 2B arazisini alma hakkını kaybetmiş. Bununla ilgili normalde 7 Mart’a kadar getirmiş olduğumuz bir imkan vardı. O imkan bitiyor. 7 Mart geldiğinde ödemelerini aksatanlar bu sistemden çıkarılacaklardı. Fakat hükümet olarak bu konuda bir karar aldık. İnşallah Sakarya başta olmak üzere bütün vilayetlerimizde 2B arazisi olup da satın alma başvurusunu yapan ancak ödemesini yapamayan veya taksitini ödeyemeyen vatandaşlarımıza 6 ay daha imkan sağlıyoruz. Yani eylüle kadar ödemeleri ertelemiş oluyoruz. Yine 2B arazisi olup da bu araziyi almak için başvurmamış vatandaşlarımız için de aynı uzatmayı yapıyoruz. Dolayısıyla 2B arazisi olan vatandaşlarımıza böylelikle 6 ay süreli yeni bir imkan da getirmiş oluyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.”

Bu açıklamaya göre taksitlerini ödeyemeyen ve ödemelerini gerçekleştirmekte sıkıntı yaşayan vatandaşlar 2B arazisi alma hakkını kaybetmeyecek. Ödemelerini aksatanlar sistemden çıkarılmayacak. Böylece vatandaşlar sistemde kalarak ödemelerini yapma olanağına sahip olacaklar.

2B arazileri orman vasfını kaybetmiş hazine arazileridir. Bu araziler 6831 sayılı Orman Kanununun ikinci maddesinin ilk fıkrasına göre hazine üstüne kayıtlıdır ve orman sınırları dışına çıkmış ya da bu sınırların dışına çıkarılacak alanlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ