Bu devirde ev sahibi olmak da, boyunu aşan kira ödemelerini karşılamak da zor. Özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız, uçarak yükselen ev fiyatlarından da haberiniz vardır. Merkezi semtlere göre daha uygun fiyata ev sahibi olabileceğiniz yeni yapılanma bölgelerinde de artık fiyatların o kadar düşük olmadığını da söylemek istiyoruz. Bu durumda önünüzde iki seçenek var; ya hayatınız boyunca kiracı olmaya devam edeceksiniz, ya da elinizdeki peşinatı değerlendirerek kira öder gibi ev sahibi olmak. Belki de birbirine çok yakın iki rakamı ödeyeceksiniz ancak birinde kendi evinizin sahibi olma şansınız olacak. Peki ama nasıl? Artık birçok banka, 120 ay vadeden daha fazlasını sunuyor ve kredi ile ev sahibi olmak isteyenlere, 240 ay vadeli konut kredisi seçenekleri sunuyor.

Sabit faiz oranları ile 20 yıl boyunca kredi ödeyecek ancak ödeyeceğiniz rakamı ev sahibinin hesabına değil, kendi eviniz için çektiğiniz krediye ödeyeceksiniz. 10 yıldan fazla vadeler için%1’in altına düşen faiz oranları, ev sahibi olmak isteyen banka müşterilerini bir nebze olsun rahatlatıyor. 120.000 TL ile 500.000 TL arasında değere sahip bir ev için, birçok bankadan, %1’in altında faiz oranları ve uygun ödeme seçenekleri ile ev sahibi olma fırsatını kaçırmayın ve kiracı olmaktan kurtulun. Peki, 240 ay vadeli konu kredisi veren bankalar hangileri?

  • Ziraat Bankası
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • DD Mortgage
  • Tekstil Bank
  • Halkbankası
  • Garanti Bankası
  • Finans Bank
  • Denizbank

Garanti Bankası, müşterilerine sabit faizli mortgage olanağı sunuyor. 240 aya kadar vade seçeneği sunan banka, müşterilerine onlara en uygun ödeme planını sağlıyor. Yalnızca mesken amacıyla kullanılan Garanti Bankası sabit faizli mortgage kredisini kullanmak için sadece satın alacağınız evin ipoteğini teminat göstermeniz yeterlidir. Konutun değerinin en fazla %75’i kadar kredi kullanabilirsiniz.

Şeker Finans ise 360 aya varan vade seçenekleri ile ev sahibi olmak isteyenleri mutlu ediyor. %0,78’ten başlayan faiz oranları ve uygun ödeme seçenekleri ile sizi ev sahibi yapan Şeker Finans, müşterilerine “kredi öder gibi ev sahibi olma” fırsatı sunuyor. Örneğin aylık 830 TL taksit tutarı ile 100.000 TL değerindeki bir konutun sahibi olabilirsiniz.

Bu miktarda bir kredi için %0,78 oranında faiz uygulanmaktadır. Kira derdinden kurtulmak ve 30 yıla varan geri ödeme seçeneklerinden yararlanmak istiyorsanız, oturacağınız evi ipotek ederek yeni evinizin sahibi olabilirsiniz. Şekerbank 360 ay vadeli konut kredisinde 525.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Satın alacağınız evin toplam değerinin %75’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

Denizbank da 240 ay vadeli konut kredisi veren bankalar arasında. Yıllık faiz oranı %14 ile %16 arasında değişiklik gösteren kredi için aylık taksit tutarı 1.004 TL’dir. Satın alacağınız evin %75’i oranında kredi kullanabilirsiniz. Alabileceğiniz maksimum kredi tutarı 120.000 TL’dir. Aylık faiz oranı %1,18 olan bu kredi, Denizmortgage kredi adı altında müşterilerine özel kredi fırsatı sunuyor.