240 ay vadeli konut kredisi son zamanlarda Emlak Konut GYO’nun da kredi kampanyası yapmasıyla son derece yayıldı. 240 ay vadeli konut kredisi almak kolay hâle geldi. Siz de bu kampanayadan yararlanarak konut kredisi almak istiyorsanız ne yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

240 ay vadeli konut kredisi almak için Emlak Konut GYO tarafından gerçekleştirilen konut kredisi kampanyasından yararlanabilirsiniz. Ancak bu kampanya sadece belirli konutlarda geçerli olmaktadır. Üstelik ilgili konutlar her ilde mevcut değildir. Emlak Konut GYO, söz konusu konut kredisi kampanyasını İstanbul, Ankara, Konya, Denizli ve Nevşehir’de bulunan konutlar için yapmaktadır.

Kampanya kapsamında 60 ay vadeli, 120 ay vadeli ve 240 ay vadeli konut kredilerini düşük faiz oranlarıyla almak mümkündür. Üstelik konut kredisini 60 ay vadeli aldığınızda geri ödemeyi faizsiz yapmanız mümkün. Yani ev için 200 bin TL kredi çektiğinizde bu krediyi yine 200 bin TL olarak geri ödersiniz. Ancak faizsiz kredi sadece 60 ay vade ile alınan konut kredileri için geçerli olmaktadır.

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Eğer konut kredisini 120 ay vade ile alırsanız bu durumda geri ödeme sırasında kredinize yüzde 0,40 ve yüzde 0,50 arasında değişen faiz oranları uygulanacaktır. En çok merak edilen konut kredisi vadesi 240 ay olandır.

240 ay vadeli alınan konut kredisine bankalar yüzde 0,70 ve yüzde 0,80 arasında değişen faiz oranları uygulamaktadırlar. Bu durumda geri ödeyeceğiniz tutar biraz artmaktadır. Ancak vade 20 yıla kadar uzamaktadır. Yani Emlak Konut GYO tarafından konut kredisi kampanyası ile elinizde 5 yıllık, 10 yıllık ve 20 yıllık vade seçenekleri ile alabileceğiniz konut kredileri vardır.

Konut kredisi kampanyasına daha sonra Konut Gelişticileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve (GYODER) Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği de dahil olmuştur. Böylece kredi çekere satın alabileceğiniz konutların sayısı artmıştır. Ancak bu konutların hangi illerde olduğunu öğrenebilmeniz için Emlak Konut GYO ile iletişim kurmanız gerekir. Ayrıca bu kampanya kapsamında konut kredisini her banka vermemektedir.

Konut Kredisi Kampanyası İçin İş Birliği Yapan Bankalar

Şu ana dek iş birliği yapılan dokuz banka bulunmaktadır. Bu bankalar Albaraka Turk, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’dır. Yani kampanyadan yararlanmak için bu bankalara başvurmanız gerekmektedir. Bu bankalar sözünü ettiğimiz vadelerle konut kredisi vermektedirler.

Ayrıca kampanya ile yüzde 20 peşin ödeme koşulunda da indirime gidilmiş ve yüzde 5 peşinat ödemesi kabul edilmiştir. Kalan yüzde 15’lik ödemenin konut tesliminde ödenmesine karar verilmiştir. Yani krediyi çekerek konut sahibi olmak için yüzde 5 ödeme yapmanız ve kredi borcu bitttiğinde konutunuzu teslim alırken kalan yüzde 15’lik kısmı ödemeniz konutu satın almak için yeterli olmaktadır. Bu kampanya 31 Mart 2017’de sona erecektir. Bu süre içinde konut fiyatlarının artması beklense de konut kredisi kampanyasından yararlananlara bu artışın yansıtılmayacağı söylenmektedir.