Öğrenciliğinde para sıkıntısı çekmeyen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Öğrencilerin bu sıkıntılı zamanlarında kurtarıcıları kredi kartlarıdır. Öğrencilere kredi kartı sunan pek çok banka bulunmaktadır. İşte en cazip gelen kredi kartlarından 6 tanesi.

1. İş Bankası – İş’te Üniversiteli Kredi Kartı
Bu kredi kartı en çok kullanılan öğrenci kredi kartlarının başında gelmektedir. İlk yıl karttan yıllık kart ücreti talep edilmemektedir sonraki yıllarda ise 20 TL’dır. Kartın limiti ise 400 TL olarak belirlenmiştir fakat ödemelerinizi düzenli yaptığınız taktirde banka limit artırımı yapabilmektedir.

Borç gecikme faizi %2.62’dir. Kartla birlikte Maximum kredi dartında bulunan bütün kampanya ve avantajlardan yararlanma hakkına sahip oluyorsunuz. Anlaşmalı iş yerlerinden yaptığınız alışverişlerde MaxiPuan kazanabiliyorsunuz. En cazip gelen ise Müze Kart olarak ta kullanılabilme özelliğinin olması. Kart size 1 yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan müzeleri ücretsiz ziyaret edebilme imkanı sunuyor.

2. Ziraat Bankası – Genç Kart
Bilindiği üzere KYK burs ve kredi ödemelerini Ziraat bankası yapmakta. Burs veya öğrenim kredisi alıyor iseniz, en yakın Ziraat Bankası şubesine gidip Genç Kart talep ettiğinizde başvurunuz hızlıca onaylanmaktadır. Genç Kartın 5 yıl boyunca kart aidatı yoktur, altıncı yıldan itibaren yıllık 15TL’dir.

Kredi kartının limiti, lisans öğrencileri için 500TL, yüksek lisans öğrencileri için 800 TL, doktora öğrencileri için ise 900TL olarak belirlenmiştir. Kartla birlikte Maximum kredi kartında bulunan bütün kampanya ve avantajlardan yararlanabilmektesiniz. Anlaşmalı iş yerlerinden yaptığınız alışverişlerde MaxiPuan kazanabilmektesiniz..

3. TEB – ÜniversiTEB Kredi Kartı
Kartın limiti 400 TL olarak belirlenmiştir fakat düzenli ödeme yapıldığı takdirde limiti artmaktadır. Kartın gecikme faizi %2.60’tır. Yıllık kart ücreti ise 6.9TL’dır. Kartla birlikte Bonus Kard’da bulunan bütün kampanya ve avantajlardan yararlanabilmektesiniz. Kartın sunduğu en güzel avantajlar ise, hafta içinde yapacağınız 50TL ve üzeri alışverişlerinizde, hafta sonu gideceğiniz tiyatro veya sinema biletine %50 indirimli sahip olabiliyorsunuz.

4. AKBANK – Axess Exi26 Kredi Kartı
Exi26’dan ilk yıl kart ücreti alınmamaktadır Sonraki yıllarda ise kart ücreti 20TL’dır. Kartın gecikme faizi %2.80’dir. Karta sahip olabilmeniz için 26 yaşından küçük olmanız gerekmektedir. Kartla birlikte Axess kredi kartının tüm avantajları ve kampanyaları da gelmektedir. Kartın en cazip özelliği ise peşin olarak yaptığınız alışverişi sonrasında taksitlendirme imkanınızın olması.

5. VakıfBank – LikeCard Öğrenci Kredi Kartı
Okuduğunuz bölümde ders ortalamanızı düzenli olarak yükseltiyorsanız, LikeCard size yaklaşık olarak 10000 Like Puan veriyor. Kartla birlikte World kartın bütün kampanya ve avantajlarından faydalanma fırsatı buluyorsunuz. Eğer kart ekstrenizi e-posta yoluyla isterseniz kart ücreti talep edilmiyor aksi takdirde yıllık 12 TL kart ücreti talep edilmektedir. Kartın limiti 400TL olup, gecikme faizi %2.52 ‘dir.

6. Yapı Kredi – Play Kredi Kartı
Karta sahip olmanızla birlikte aynı zamanda World Card’ın sunduğu kampanya ve avantajlardan da yararlanabilmektesiniz. Kartın borç gecikme faizi %2.52 ‘dir. Her yıl 38 TL kart ücreti talep edilmektedir