Günümüzde ev sahibi olmak geçmiş yıllara göre daha kolaydır. Faiz oranları daha düşüktür. Ülkemizde çoğu birey konut kredisi kullanarak ev sahibi olmaktadır. Konut kredisi kullanarak konut sahibi olmak isteyen birey öncelikli olarak almak istediği evi belirlemelidir. Daha sonra da düşük faizle hangi banka kredi verdiği araştırılmalıdır ve buna göre kendisine ödeme planı çıkarması gerekmektedir.

Konut kredisi çekmek için hangi belgeler gerekmektedir?

Konut kredisi çekmek için dosyalar dolusu evraka gerek yoktur. Konut kredisi çekmek isteyen bireye ait maaş bordrosu yetmektedir. Kredi kullanılan konut zaten banka üzerine ipoteklemektedir. Bu sebepten dolayı genellikle bireyin maaşını geçmeyen ödeme planlarında kefil istememektedir.

Konut kredisi kullanmak için hangi şartlar aranmaktadır?

Konut kredisi kullanmak isteyen birey almak istediği konutun tamamını kredi kullanarak alması mümkün değildir. Bu sebepten dolayı konut kredisi kullanılan eve eksperin biçtiği değerin yüzde yetmişi kadarı kredi kullanılarak konut alınır. Yani konut alacak bireyin elinde alacağı konutun değerinin yüzde otuzu kadarının nakit olması gerekmektedir.

Konut kredisi kullanmaya karar veren birey kredi faiz oranlarını araştırarak hangi bankanın düşük faiz ile kredi verdiğini bulmalı ve buna göre kredi kullanmalıdır.

  • Ziraat bankası yüzde 0.88
  • Türkiye İş Bankası yüzde 0.90
  • Vakıfbank yüzde 0.95
  • Halkbank yüzde 0.89
  • Akbank yüzde 0.97
  • Yapı kredi yüzde 0.90

faiz oranı ile konut kredisi çekilebilmektedir. Kredi kullanmak isteyen kişi belirtilen faiz oranlarını değerlendirmeli ve kendi ödeme planı çıkarmalıdır.