Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Zorlu tarafından yapılan açıklamalar kapsamında yeni bir düzenlemeye gidildiği ifade edildi. Yapılan düzenleme sonucunda esnafların bazı sorunlarının olduğu ifade edildi.

Bu anlamda yapılan çalışmalarda son zamanlarda esnafların borçlarının kapatılması için çalışmaların devam ettiği öğrenilmişti. Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından da yapılan açıklamalar sonrasında esnafların borçlarının kapatılması için beklentilerinin olduğu ifade edildi.

Bakan Soylu tarafından yapılan açıklamalar kapsamında esnafların borçlarını kapatabilmeleri için düşük faizli kredi alabilecekleri ve böylece haklarında herhangi cezai bir işlem uygulanmaması için harekete geçebilecekleri ifade edildi.

Bu anlamda kredi faizlerinin esnaflar için zaten düşük olduğu ve yüzde 4 oranında belirlendiği ifade edilmişti. Bunun ardından borçların kapatılması için alınacak olan kredilerin daha düşük faizlerle sağlanabileceği ifade edildiler.

Yapılandırma çalışmalarının işleme girdiği ancak kamu borçlarının dışında olan özel borçlarında ödenmesi için esnaflara çeşitli imkanlar sağlanacağı ifade edildi. Bu anlamda yapılacak görüşmelerde bankalarla yapılacak görüşme sonrasında esnaflara çok uygun fiyatlarla küçük farklarla kredi verilerek rahatlatılması için çalışmanın başlatıldığı yakın zamanda konu hakkında son çalışmaların tamamlanacağı ifade edildi.