Günümüzde parlak iş fikirleri arayan pek çok kişi bayilik almak yöntemini tercih etmektedir. Artık büyük firmalar genişlemek için kendi şubelerini açmak yerine Franchising adı verilen yöntem ile marka haklarını belirli ücretler ile satarak bayilik vermektedir. Peki, en karlı bayilik veren firmalar hangileridir?

Franchising Veren Firmalar

Bayilik veren firmalar arasında en çok tercih edilenler gıda sektörüdür. Özellikle de sayıları her geçen gün artan alışveriş merkezleri bu sektörde bayilik veren firmaların da sayı olarak her geçen gün artmasına neden olmaktadır. En karlı bayilikler olarak gıda sektörü öne çıksada artık bu sektörde artan talep artık daha yüksek fiyatlar talep etmektedir.

Özellikle de Burger King bayilik ve Mc Donalds bayilik başvurularında son derece yüksek rakamlar ve ağır koşullar talep edilmektedir. Bunun yanı sıra son dönemde adeta bir furya gibi yayılan simit sarayı bayilik taleplerinde de yoğunluk yaşandığı görülmektedir.

Nasıl Bayilik Alınır?

Bayilik almak istiyorum diyen kişilerden talep edilen koşullar bayilik almak istedikleri sektör ve kuruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yeni büyümeye başlayan firmalar bayilik almak isteyen kişi ve kurumlara çok daha esnek koşullar sağlarken büyük olan ve yüksek satış rakamlarına erişen markalardan ise bayilik almak son derece zordur. Bu nedenle yüksek sermaye birikimine sahip olmayan kişilerin büyük markalar yerine yeni büyümeye geçen markalara yönelmeleri önerilmektedir.

Kolay Bayilik Veren Firmalar

Döner bayiliği veren firmalar genelde kolay bayilik veren firmalar arasında ilk sıralarda yer alırken rekabenit yoğun olarak yaşandığı sektörlerde bayilik almak çok daha kolaydır. Örnek vermek gerekirse eskiden Mc Donalds ve Burger King sektörde son derece güçlü konumda yer almalarının verdiği rüzgar ile son derece zor bayilik verirken sektöre Popeye’s ve Arby’s Hamburger gibi farklı markaların girmesi ile beraber bu firmalarda geri adım atarak artık daha iyi şartlarda bayilik vermek zorunda kalmış durumdadırlar.

Yine de gıda sektörü hala en karlı yatırım yapılan ve bayilik veren firmalara ev sahipliği yapan sektör olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak giyim sektörü ve takı dükkanı açmak isteyen kişilere verilen bayiliklerde artık çok tercih edilen bayilik verilen işler arasında öne çıkmaktadır.