Bankalardan alacağınız kredilerin tutarını belirleyen en temel faktör gelir durumunuzdur. Bankalar kredi başvuru aşamalarında sizlerden bir gelir belgesi ister ve başvurduğunuz kredinin tutarı ile gelir durumunuzu karşılaştırır. Bu esnada başvurduğunuz kredinin tutarı, gelir durumunuzun çok üstünde ise kredi başvurunuz olumlu olarak sonuçlanmaz.

Ortalama olarak 2000 TL gibi bir gelire sahip kişinin bankalardan ne kadar kredi çekebileceğini inceleyecek olursak, bu tip bir gelire sahip bireylerin özellikle konut kredisi ve taşıt kredisi gibi kredi türlerinden yararlanmalarının oldukça zor olduğunu söylemek gerekir.

Yüksek Vadeler İle Gelir Durumu Arasındaki İlişki
Konut kredilerini baz alacak olursak, ortalama olarak bir konut kredisinin aylık ödemesinin 1000 TL ile 2000 TL arasında değiştiğini görmekteyiz. Genel olarak 1000 TL’nin altında bir konut kredisi vadesi bulunmamaktadır. Hatta konut kredisi faiz oranları hesaba katıldığı zaman, aylık vadelerin 1000 TL seviyesine bile inmediği görülmektedir.

2000 TL gibi bir gelir, bu tarz bir vade oranını karşılamaya tam olarak yetemeyeceği için, bankalar bu durumdaki kişilere kolaylıkla kredi kullandırmamaktadır. Ancak kefilli ya da ipotekli başvuru şekillerinde, 2000 TL bir gelirle konut kredisi de çekilebildiği durumlar olmaktadır.

Bir genelleme yapacak olursak, 2000 TL gelire sahip bir kişinin 10 bin TL ile 15 bin TL arasındaki ihtiyaç kredilerinden yararlanabileceğini görmekteyiz. Bu tarz bir gelire sahip olan kişilerin en garanti bir şekilde alabileceği kredi türü ve miktarı bu olacaktır. Bu tarz bir kredi miktarının aylık ortalama ödemesi 500 TL ile 800 TL civarında olmaktadır. Bu da 2000 TL’lik bir gelirin karşılayabileceği bir miktardır.

Elbette gelir durumunun krediyi belirleyen tek etken olmadığını da unutmamak gerekir. Kişilerin kredi notu ve kredi geçmişleri de bu noktada belirleyici olmaktadır