Artık sonuna yaklaştığımız 2017 kesinlikle Bitcoin için çılgınca bir yıldı. Bir dönem fiyatı yüzde 2000 oranında artan Bitcoin yılın başında yalnızca 1,000 $ değere sahipti. Aralık’ın ortasına geldiğimizde bu rakam 19,922 $’a kadar yükseldi. Medyada patladı, neredeyse tüm haber siteleri ondan bahsetti. Wall Street’te borsa oynayan simsarlardan tutun, yastık altındaki parasını değerlendirmek isteyen küçük yatırımcılara kadar herkesin iştahını kabarttı.

Ancak her güzel şey gibi Bitcoin için de son yaklaşıyor. Artık en değerli sanal para birimi olan Bitcoin’in tacını başkasına devretme zamanı gelip çattı.

Bitcoin artık çok yaşlandı

Evet, artık 9 yaşındaki bu kripto para birimini neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Hesaptan hesaba BTC aktarım komisyonları inanılmaz derecede yüksek, ki bu da Bitcoin’in günlük hayatta kullanılmasını engelleyen en önemli etken. Ayrıca transfer emrini verdiğinizde de saatlerce, hatta bazen günlerce beklemeniz gerekebiliyor. Yüksek komisyon bedelleri ve yavaş aktarım hızı gibi sorunlar düzeltilmediği müddetçe BTC nasıl daha fazla büyüyebilir ki?

Al-sat işlemleri Blockhain’de gerçekleşmiyor

Ayrıca şuanda yerli ve yabancı Bitcoin borsalarında gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinin hiçbiri Bitcoin’in ana omurgasını oluşturan Blockhain’den yürütülmüyor. Her bir borsa kendi özel zincirinde bu işlemleri gerçekleştirdiği için hızlıca alım-satım yapılabiliyor. Yoksa krizi fırsata çevirip dip fiyattan Bitcoin alma emrini verdikten sonra saatlerce beklemeniz gerekebilirdi.

En büyük rakibi atağa kalktı: Ethereum

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun kimliği hala gizli. Eğer kendisi ortaya çıkıp Bitcoin’in altyapı teknolojisini yenilemeye karar verdiklerini açıklamazlarsa bu para birimini altcoinler karşısında zor günler bekliyor olabilir. Pazar payı bakımından Bitcoin’in en büyük rakibi olan Ethereum şimdiden günlük 1 milyon işlem hacmine ulaşmayı başardı. Bu rakam Bitcoin’in günde en fazla yapabildiği işlem sayısının tam iki katı!

2018 Bitcoin rakibi altcoinlerin yılı olacak

2018 Bitcoin rakibi altcoinlerin yılı olacak

Elbette Ethereum’un hızında da zaman zaman yavaşlamalar meydana gelebiliyor ama bunlar devede kulak. Ayrıca yeni geliştirilen EOS, Cardano ve NEO gibi para birimleri de saniyede Bitcoin ve Ethereum’dan daha fazla işlem gerçekleştirebilmeyi sağlıyor.

2018’de piyasayı sallamayı hedefleyen altcoinlere karşı Bitcoin ne gibi önlemler alacak, merak konusu…