İçindekiler

Emeklilerin en çok merak ettiği konu emekli maaşlarına 2017 yılına zam gelip gelmeyeceği konusudur. Bu konu emekliler tarafından çok merak edilmektedir. 2017 yılında emekli maaşlarına zam gelip gelmeyeceğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

2017 yılı pek çok zamla birlikte gelecek. Memurlara ve emeklilere de zam gelmesi söz konusu. Fakat aynı zamanda pek çok hizmet ücretine, vergilere ve cezalara da zam gelecek. Üstelik elektrik ve su fiyatlarına da zam gelecek. Memurların maaşlarına ne kadar zam geleceğini daha önceki yazımızda Memura Yeni Yıl Zammı Olacak mı? başlığı altında yazmıştık.

Memurların maaşına 2017 yılında zam gelip gelmeyeceğini gelecekse ne kadar zam geleceğini bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda ise emeklilerin heyecanla beklediği emekli maaşına zam yapılıp yapılmayacağı konusunu ele alacağız.

Emekli Maaşlarına Zam Olacak Mı?

Emeklilerin maaşlarıyla zar zor geçindikleri herkes tarafından iyi bilinen bir konudur. Emekli maaşı iyi olan, ev sahibi olan ve pek sıkıntısı olmayan emeklilerin daha iyi geçinebildiği söylenebilir. Ancak ev masrafı olan ve sıkıntılı olan kişiler üstelik emekli maaşı düşük olan emekliler geçim sıkıntısı yaşamaktadırlar.

Yukarıda saydığımız nedenler yüzden emekli maaşlarına zam yapılması bu emeklilerin duymayı en çok istedikleri haberlerden biridir. Emekliler, emekli maaşlarını düşük bulmaktalar. Emekli maaşlarının yeterli gelmediği durumlarda emeklilik kredisi çekmek zorunda kalmaktadırlar. Bankalar da emekli maaşını gösteren emeklilere emeklilik kredisi verebilmektedirler.

Aslına bakarsanız emekliler düğün masrafı, torunlarının okul masrafı ve benzeri pek çok masraf için bankalardan kredi talebinde bulunmaktadırlar. Ancak 2017 yılında emekli maaşlarına gelecek zam onları biraz rahatlatabilir.

Emekliye Ne Kadar Zam Olacak?

Emeklilerin maaşlarına gelecek zam oranı memur maaşlarıyla aynı olmaktadır. Yani emekli maaşlarına yansıtılan zam oranı memur maaşlarına yansıtılan zam oranıyla aynı tutulmaktadır. Memur maaşlarına 2017 yılında yüzde 3 zam yapılması ve bu zam oranını üstüne enflasyon farkının eklenmesi planlanmaktadır.

Emekliler, zamlı emekli maaşlarını 2017 yılının Ocak ayında alabileceklerdir. 2017 yılının Temmuz ayında ise bu maaşlarını yüzde 4 zam oranıyla alacaklardır. Yüzde 4 şeklinde belirlenen zam oranına yine enflasyon farkı da eklenecektir. Enflasyon farkı yıl sonunda tespit edilecek ve bu farkın maaşlara ne kadar yansıtılacağı daha sonra duyurulacaktır.

Eğer memur emeklisi iseniz emekli maaşlarına uygulanacak zam sonrasında en düşük emekli maaşınız 1701 TL’den 1752 TL’ye çıkacaktır. Eğer SGK emeklisi iseniz en düşük işçi emeklisi maaşınız 1386 TL’ye çıkacaktır. Bunun için net bir sayı yazmak söz konusu değildir. Çünkü SGK emeklilerinin maaşları yatırılan primlere göre belirlenmektedir. Bağ – Kur esnaf emeklisi iseniz en düşük emekli maaşınız 1204 TL’ye, Bağ – Kur Tarım emeklisi iseniz emekli maaşınız 948 TL’ye çıkacaktır.

2017 yılında emekli maaşlarına yapılan zamlar önceki yıllara göre daha düşük kalmaktadır. Enflasyon farkı açıklandıktan sonra maaşlara ne kadar fark ekleneceği açıklanacaktır.