2017’de Ehliyet ve Pasaporta Gelen Zamlar

Yeni yıla yeni zamlarla girmeye hazır mısınız?  Yeni yılda ehliyet ya da pasaport almayı düşünüyorsanız yazımızı okuyarak yeni fiyatlandırmaları öğrenebilirsiniz. 

Yeni yıla zamlarla girmeye alışık olduğumuz için muhtemelen 2017 yılında yeni ve zamlı fiyatını öğrendiğimiz hiçbir ürüne ya da hizmete şaşırmayacağız. 2017 yılında hemen hemen her şeye zam gelmesi söz konusu. Üstelik 2016 yılının ekonomik durumu pek içi açıcı olmadığı için 2017 yılında faiz artırımına gidilme ihtimalinin olması da hem sektörleri hem de insanları geriyor.

Faiz oranlarının 2017 yılında artma ihtimalinin olduğunu FED’in Faiz Oranını Artırması Ne Anlama Geliyor? başlığı altında yazmıştık. FED’in faiz oranını artıması aslında gerginliğin 2017 yılında da artacağı anlamına geliyor.

2017 Zamları

Üstelik 2017’de sadece ehliyete ve pasaporta değil vergilere de zam gelecek. 2017 yılında Motorlu Taşıt Vergilerine, Trafik Cezalarına ve aklınıza gelen her şeye az ya da çok miktarda zam gelecek. Eğer ehliyet almayı düşünüyorsanız artık geç kaldığınız ve seneye zamlı şekilde alabileceğinizi belirtelim. Ancak pasaport almak ya da pasaportunuzu yenilemek için geç kalmış sayılmazsınız.

Hemen yapacağınız bir başvuru ile bir aksiliğin çıkmaması durumunda pasaportunuzu 10 gün içinde alabileceğinizi tahmin ediyoruz. Yazımızın devamında ehliyetlerin ve pasaportların zamlı fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

2017 Ehliyet ve Pasaport Zamları

2017 yılında ehliyete ve pasaporta yapılacak zamlar resmî gazetenin 21 Aralık 2016 tarihli sayısında yer aldı. Muhasebat Genel Müdürlüğü Değerli Kâğıtlar Tebliğine göre sürücü belgesinin yeni fiyatı 117 TL oldu. Bu tebliğe göre sürücü çalışma belgelerinin ve motorlu araç trafik belgelerinin yeni fiyatı 117 TL’dir. Ayrıca motorlu araç trafik tescil belgesinin tutarı 88 TL’dir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Otomotiv Sektöründe ÖTV ve KDV Değişikliği

2017 yılında pasaport almak istediğinizde 94 TL ödemeniz gerekecek. T.C. kimlik kartınızı değiştirdiğinizde 16 TL ödeyeceksiniz. T.C. kimlik kartınızı değiştirme sebebiyle değil de kaybettiğiniz için yeniliyorsanız 32 TL ödemeniz zorunlu olacak. Ayrıca noter kâğıtları ve beyanname için 9,50 TL ödenecek. Yani her hâlükârda yeni yılda cebimizden daha çok para çıkacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.