2017’de Borçlarınızdan Kurtulmayı Planlayın

Borcum Fazlaysa Kredi Notum Düşer Mi ?
Borcum Fazlaysa Kredi Notum Düşer Mi ?

2017 borçlarınızdan kurtulduğunuz bir yıl olsun. Eğer borçlarınız varsa ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız yazımızı okuyarak bunu nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Borçlarınız mı var? Borçlarınızı nasıl ödeyeceğinizi bilmiyor musunuz? Doğru bir planla ve özveriyle borçlarınızdan kurtulmanız mümkün. Üstelik bunu yaparak 2017’yi borçlarınızdan kurtulduğunuz yıl ilan edebilirsiniz. Bunu yapabilmek için önerilerimizi okuyun.

  1. Daha Fazla Borçlanmaktan Vazgeçin

Borcunuz varsa yapmanız gereken ilk şey daha fazla borçlanmayı engellemek ve borçlarınızın kabarmasını önlemektir. Çünkü borçlarınızın üstüne gün geçtikçe faiz uygulanır. Zihniniz borçtan kaçmak ister ve bu yüzden borçlarınızı olabildiğince düşünmemeye çalışırsınız. Üstelik bu yüzden psikolojik ve fizyolojik sağlığınız da bozulur.

Borç yüzünden beslenme alışkanlıklarınız ve uyku alışlanlıklarınız bozulur. Zararlı alışkanlıklar edinebilirsiniz. Ancak yapmanız gereken şey şimdi borçlarınızla yüzleşmek ve bu borçlarınızı ödemek için bir yol bulmaktır. Öncelikle nereye ve ne kadar borcunuz olduğunu bir deftere yazın. Bunların ne kadar olduğunu öğrenin. Yani toplam tutar ve ayrı ayrı tutarlar gözünüzün önünde olsun. Şimdi ikinci adıma geçin.

2. Borcu Borçla Kapatmayın

Bilmeniz gereken şey borcu borçla kapatmanın kesinlikle bir çözüm olmadığıdır. Mevcut kazancınızı yöneterek borcunuzu kapatmanız mümkündür. Ancak bunu nasıl yapacağınızı da bulmanız şarttır. Borç tutarınızı gözünüzün önünde tuttuktan sonra bir yere de aylık gelirinizi yazın. Şimdi başka bir yere aylık harcamalarınızı yazın.

Siz paranızı neye harcıyorsunuz? Ayrıca ek geliriniz varsa onu da yazın. Borcunuzu kapatmak için bankadan kredi çekmeye ya da arkadaşlarınızdan borç almaya kalkışmamalısınız. Bunun yerine borcunuzu gelirinizle kapatmalısınız.

3. Aylık Harcamalarınızı Kısın

Aylık harcamalarınızı kısmanız, elinize geçen gelirle borçlarınızı kapatmanızı sağlar. Yani kazancınızı doğrudan borcunuzu kapatmak için kullanmanızı sağlar. Bunu yapabilmek için kendinize yeni şeyler almayı kesmelisiniz. Alışveriş merkezlerine gitme alışkanlığınız varsa bunu bırakmalısınız. Evde kalıp kitap okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Borçlarımdan Nasıl Kurtulabilirim?

Kişisel gelişim kitapları okuyabilir, borcunuzu kapatırken kendinizi de geliştirmiş olursunuz. Dışarıda yemek yemeyi bırakabilirsiniz. Arkadaşlarınızı eve çağırarak evde yemek yemeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca iş yerinizde zaten bir internet bağlantınız varsa evdekini kapattırabilirsiniz. Tabii bunu yapabilmeniz için taahhüdünüzün olmaması gerekir. Taahhüdünüz varsa internet bağlantınızı komşunuzla ortak kullanabilir, böylece faturanızı bölüşebilirsiniz.

Dışarıdan yemek söylemek yerine evinizde lezzetli yemek pişirmeyi seçebilirsiniz. Marketten alışveriş yapmak yerine semt pazarına gidebilir, böylece hem taze hem de ucuz sebze ve meyve alabilirsiniz. Yani biraz çabalamanız sonunda borçlarınızdan kurtulmanızın imkânsız olmadığınız görecek, bir daha bu kadar borç biriktirmeyeceksiniz.

4. Borçlarınızı Taksitlendirin

Bankaya kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa bankanızla görüşerek borçlarınızın taksitlendirilmesini istemeniz yerinde bir davranış olacaktır. Müşteri temsilcisini borçlarınızı kapatmak konusunda istekli olduğunuza ikna edebilirsiniz. Sizin gelirinize göre yapılacak aylık taksitlendirmeler sizin borçlarınızı rahatça ödemenizi sağlayacaktır. Üstelik borçlarınızı kapatmak için yeni kredi almamanız kredi notunuzu olumlu etkileyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.