Bankalar, 2016 yılının sonu yaklaştıkça 2017 YTM zaman aşımı listelerine websitelerinde yer vermeye başladılar. 2017 YTM zaman aşımı listeleri, bankaların herhangi birinde 2017 yılının sonunda zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacağınız olup olmadığını bilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır. 

Bankalarda 01.01. 2017 – 31.12.2017 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacaklar listesi 2016 yılının son ayında ilan edilmeye başlanmıştır. Bankalarda şimdiye dek unutulan ve zaman aşımına uğrayan çok miktarda para, alacak ve benzeri ürün mevcuttur. Bunların tümü bankalar tarafından websitesinde yayımlanmaktadır.

Bankadan Alacağınızın Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirsiniz?

Bankalar tarafından yapılan yayım işlemi isimlerin liste hâlinde verilmesi şeklinde olmamaktadır. Paranızla hangi bankada işlem yapıyorsanız o bankaya ait websitesinin ilgili sayfasına girerek arama bölümüne adınızı, soyadınızı ve güvenlik kodunu yazdığınız takdirde zaman aşımına uğrayacak bir emanetiniz ya da alacağınız olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

2017 yılı sonuna kadar zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacaklarınızın yanı sıra 31.12.2016 tarihine dek bu yılın sonunda zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacaklarınızı görmeniz mümkündür. 2017 YTM zaman aşımı listeleri, Yatırımcı Tazmin Merkezi (YTM)’ne ilişkin yönetmeliğin 22. maddesine göre belirlenmektedir. Bu maddede emanet ve alacakların hangi koşullar çerçevesinde zaman aşımına uğrayacağı belirtilmektedir.

Bankada Bulunan Emanetler ve Alacaklar Nasıl Zaman Aşımına Uğrar?

Bankada yatırım hizmetleriniz ve faaliyetleriniz ya da yan hizmetlerden kaynaklanan her türlü emanetiniz ve alacaklarınız ile bunlara bağlı faiz, kâr payı ve diğer getirileriniz, sizin bulunduğunuz son talep, işlem ya da herhangi bir şekilde verdiğiniz yazılı talimat tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil etmediğiniz takdirde zaman aşımına uğrayacaktır ve Yatırımcı Tazmin Merkezi (YTM)’ne geri kaydedilecektir.

2017 yılı içinde on yılını dolduracak ve zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacaklar bankaların zaman aşımı sorgu ekranından görülebilir. Sizin de bu niteliklere uyan ve bu özellikleri taşıyan bir emanetiniz ya da alacağınız olduğunu düşünüyorsanız ya da olduğuna ihtimal veriyorsanız bankaların zaman aşımı sorgu ekranına girerek gerekli sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Listede bulunduğunuzu öğrendiğinizde 31.12.2017 tarihine kadar nüfus cüzdanınızla ilgili bankanın şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir.