2017 yılına girdiğimizde memur maaşlarına, emekli maaşlarına ve asgâri ücrete zam yapıldı. Şimdi de 2022 Engelli Maaşına zam yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. 2022 Engelli Maaşına zam yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgi almak için yazımızı okuyun. 

2022 Engelli Maaşları 2022 sayılı kanun kapsamında engelli vatandaşlara bağlandığı için bu adı almıştır. Bu maaş sayesinde geçinen çok sayıda engelli vatandaş vardır. Bildiğiniz gibi son yıllarda engellilere pek çok hak tanınmış ve engellilere sağlanan imkânların sayısı artırılmıştır. Artık iş yerlerinde belirli sayıda engelli çalışanın çalıştırılması zorunludur. Ayrıca engelli memur alımları da vardır.

Engelli maaşları da engellilere tanınan pek çok imkândan sadece biridir. Ancak engellilere sağlanan diğer tüm olanakların olduğu gib engelli maaşlarının da önemli son derece büyüktür. Bu yüzden engelliler diğer maaşlara olduğu gibi 2022 Engelli Maaşına da zm yapılıp yapılmayacağını çok merak etmektedirler. Özellikle bu konu Ocak ayının başından beri merak edilmektedir.

Engelli Maaşlarına Zam Yapılacak Mı?

2016 yılının sonunda emekli maaşları, memur maaşları ve asgâri ücret tutarları görüşülerek değerlendirilmiş ve bu maaşlara yapılacak zam oranları belirlenmiştir. Ancak 2022 Engelli Maaşına ne kadar zam yapılacağı hakkında bir karar alınmamıştır. Şimdi engelli vatandaşlar her şeye zam yapılırken 2022 Engelli Maaşının ne kadar olacağını sormaktadırlar. Zira sadece maaşlara değil vergilere, tüketim ürünlerine ve hizmetlere de zam yapılmıştır.

Yiyeceğe ve içeceğe yapılan zamlar, elektriğe ve suya yapılan zamlar ve ayrıca enflasyon oranı fark edeceğiniz üzere 2022 Engelli Maaşına zam yapılmasını gerektirmektedir.

2022 Engelli Maaşına zam yapılıp yapılmayacağı hakkında şimdiye kadar bir açıklama yapılmadı. Ancak engelli maaşlarına bu yıl zam yapılması beklenmekte. Yanı yakın zamanda mutlaka bir zam açıklaması yapılacağı öngörülmekte. Zam oranının ise diğer maaşlara yapılan zam oranına yakın olacağı tahmin edilmekte.

2022 Engelli Maaşı Kimlere Verilmektedir?

2022 Engelli Maaşı çoğu kişi tarafından bilinmeyen ve çoğu kişinin varlığından haberdar olmadığı bir maaştır. Bu maaş  yüzde 40 ve üstünde bir oranda engelli olan vatandaşlara verilmektedir. Engelli maaşı alabilmek için vatandaşların engelli durumlarını sağlık raporu ile yüzdeli olarak belirtmeleri şarttır. Ayrıca engelli vatandaşlara bağlanan engelli maaşının miktarı engellilik yüzdesine göre belirlenmekte ve buna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

2022 Engelli Maaşını alabilmek için kişinin en az yüzde 40 engelli olması gerekmektedir. 2022 Engelli Maaşı vatandaşlara üç ayda bir ödenen bir maaştır. Eğer engelliyseniz ve 2022 Engelli Maaşı almak istiyorsanız öncelikle bir sağlık kurumunda muayene olmalı ve engellilik durumunuzu yüzde olarak belirlemelisiniz. Ardından bu raporu sağlık kurulu heyetine onaylatmalısınız.

Eğer engellilik durumunuz yüzde 70 ve üzerinde ise üç ayda bir 1469 TL maaş alırsınız. Engellilik durumunuz yüzde 40yüzde 70 arasında ise yine üç ayda bir 979 TL maaş alırsınız. Bu hakkınızdan yararlanmak için engelli raporu almanız ve ilgili kurumlara başvurmanız yeterlidir.