2017 Yılı Kredi Kartı Faiz Oranları

Borsa Ne İşe Yarar?

2017 yılı kredi kartı faiz oranları Merkez Bankası tarafından belirlendi. Bankaların kredi kartı borçlarına yansıtacakları faiz oranlarının alt ve üst limitleri düzenlendi. 1 Ocak 2017’den itibaren geçerli olan faiz oranları öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi kartı borçlarına uygulanan faiz oranları 2017 yılına girdiğimizde düşürüldü. Artık 2017 yılı boyunca kredi kartı borçlarına daha düşük faiz oranları yansıtılacak. Daha önce kredi kartı borçlarına aylık yüzde 2,02 ile yüzde 2,52 oranları arasında faiz uygulanıyordu. Bu alt ve üst oranlar bir faiz koridoru oluşturmaktaydı. Yani eğer kredi kartı borcunuzu geciktirirseniz borcunuz önce yüzde 2,02 oranında ve sonra bir tam dönem geciktirirseniz borcunuza bu kez de yüzde 2,52 oranında faiz yansıtılıyordu. Döviz limitli kartlarda ise borçlara yansıtılan faiz koridoru yüzde 1,62 ile yüzde 2,12 şeklinde belirlenmişti. Yani kredi kartı borcunu geciktiren müşterinin borcuna yüzde 1,62 oranında faiz, bir tam dönem geciktiren müşterinin borcuna yüzde 2,12 oranında faiz yansıtılmaktaydı. Artık bu oranlar 1 Ocak 2017’den itibaren geçerli sayılmadı. Yani bu faiz oranları artık geçerli faiz oranları değil. Bu oranların yerine yeni kredi kartı faiz oranları belirlendi. Buna göre kredi kartlarına 1 Ocak 2017’den itibaren yüzde 1,84 ile yüzde 2,34 oranında faiz uygulanacak. Yani faiz koridoru yüzde 1,84 ile yüzde 2,34 arasında olacak. Bu da ilk etapta gecikmiş borcunuza yüzde 1,84 oranında faiz uygulanacağı ve sonra bir tam dönem gecikmenin söz konusu olması hâlinde borcunuza yüzde 2,34 oranında faiz yansıtılacağı anlamına geliyor. Ayrıca döviz limitli kredi  kartlarına ise yüzde 1,47 ile yüzde 1,94 oranlarında aylık faizler yansıtılacak. Yani eğer müşteri kredi kartı borcunuzu geciktirirse ilk etapta borcuna yüzde 1,47 faiz oranı ve sonra bir tam dönemlik gecikme için yüzde 1,94 oranında faiz uygulanacak. Faiz koridoru yüzde 1,47 ve yüzde 1,94 oranları arasında olacak. Bu belirtilen faiz oranlarının tümü aylık faiz oranı şeklinde yansıtılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   TEB Çalışma Saatleri

Kredi kartı borcunuzun sadece asgari tutarını öderseniz ne olur? Bu durumda aylık faiz oranı kalan borcunuza yansır. Bu da aylık yüzde 1,84 şeklinde belirlenmiştir. Bu oran daha önce yüzde 2,02 idi.  Kredili mevduat hesabı (KMH)’nız varsa ve bu hesabınızdan kredi çekiyorsanız ya da kredi kartınızdan nakit avans ve taksitli nakit avans çekiyorsanız bu durumda daha önce borcunuza yansıtılan aylık yüzde 2,02 faiz oranının düşürüldüğünü fark edebilirsiniz. Bu faiz oranı da Merkez Bankası tarafından 1 Ocak 2017’den itibaren geçerli olacak şekilde düşürüldü de yüzde 2 oranının altına çekildi. Yazımızın başından itibaren sıraladığımız faiz oranları söz konusu kredili ürünler yani krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesapları için 2017 yılı boyunca geçerli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.