2018 Yılında En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

2018 Yılında En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

2018’de en uygun konut kredisi veren bankaların hangileri olduğunu merak mı ediyorsunuz? Yazımızda düşük faizli konut kredisi veren bankaları ve bu bankaların konut kredilerine uyguladıkları faiz oranlarını bulabilirsiniz. Bankaların kredilere uyguladıkları kredi tahsis ücreti aynıdır. Kredi tahsis ücreti kredi tutarının binde beşi olarak alınmaktadır. 

2018 yılında uygun konut kredisi veren banka bularak konut sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okuyun. Yazımızda bankaların hangi faiz oranlarıyla konut kredisi verdiklerini, uzman ücretlerini ve taşınmaz rehin ipotek ücretlerini yazdık. Ziraat Bankası konut kredisi, Halkbank konut kredisi, Vakıfbank konut kredisi, Akbank konut kredisi, İş Bankası konut kredisi ve Garanti Bankası konut kredisi hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası konut kredisi almak istiyorsanız 2018 yılı Ocak ayında konut kredilerine en düşük faizi Ziraat Bankasının verdiğini bilmelisiniz. Öyle ki Ziraat Bankasından 36 ay vadeli konut kredisi aldığınızda bu krediye %0,80 faiz uygulanmaktadır. Ayrıca daha uzun vadeli konut kredisi almak istediğinizde yani 37 – 120 ay vadeli konut kredisi almak istediğinizde bu oran %0,88 olmaktadır. Yani pek artmamaktadır. Ziraat Bankası konut kredisi almak istediğinizde banka sizden 600 TL uzman ücreti alacaktır. Ayrıca 120 TL taşınmaz rehin ipotek ücreti alacaktır.

Halkbank konut kredisi almak isterseniz bu bankanın konut kredilerine uyguladığı faizin Ziraat Bankasının konut kredilerine uyguladığı faiz oranıyla aynı olduğunu görürsünüz. Halkbank da 2018 yılının Ocak ayında konut kredilerine düşük faiz uygulayan bankalar arasındadır. Yine 36 ay vadeli konut kredisi için %0,80 faiz oranı uygulanmaktadır. 37 – 120 ay vadeyle konut kredisi almak istediğinizde bu oran %0,89 olmaktadır. Halkbank sizden 800 TL uzman ücreti ve 120 TL taşınmaz rehin ipotek ücreti alacaktır.

Vakıfbank konut kredisi almak isterseniz faiz oranlarının Ziraat Bankası ve Halkbanka göre daha yüksek olduğunu görürsünüz. Ancak oranların yine de makul olduğu söylenebilir. Vakıfbank Sarı Panjur konut kredisi vermektedir. 36 ay vadeyle aldığınız krediye %0,90 faiz uygulamaktadır. 37 – 120 ay vadeyle kredi almak istediğinizde bu oran %0,95 olmaktadır. Vakıfbank sizden 700 TL uzman ücreti ve 100 TL taşınmaz rehin ipotek ücreti almaktadır.

Akbank konut kredilerine vadeye göre değişen oranlarda faiz uygulamaktadır. 0 – 24 ay vadeli alınan konut kredisine %0,90, 25 – 65 ay vadeli alınan konut kredisine %0,93, 66 – 90 ay vadeli alınan konut kredisine %0,95 ve 91- 120 ay vadeli alınan konut kredisine ise %0,97 oranında faiz uygulamaktadır. Akbank konut kredisi aldığınızda bankaya uzman ücreti için 750 TL ve taşınmaz rehin ipotek ücreti olarak 130 TL ödersiniz.

İş Bankası 36 ay vadeli aldığınız konut kredisine %0,90, 37 – 120 ay vadeli aldığınız konut kredisine ise %0,95 oranında faiz uygular. Uzman ücreti 800 TL, taşınmaz rehin ipotek ücreti 160 TL’dir.

Garanti Bankası konut kredisi faiz oranları vadelere göre değişmektedir. 24 ay vadeli konut kredisine %0,90, 25 – 60 ay vadeli krediye %0,95, 61 – 90 ay vadeli krediye %0,99 ve 91 – 120 ay vadeli krediye %1,02 faiz uygulamaktadır. Yukarıda konut kredisi hakkında ayrıntılı bilgilerini verdiğimiz bankalara göre konu kredisine en yüksek faizi uygulayan banka Garanti Bankası, en düşük faizleri uygulayan bankalar Ziraat Bankası ile Halkbanktır.

Garanti Bankası uzman ücreti için 750 TL ve taşınmaz rehin ipotek ücreti için 160 TL almaktadır. Diğer bankaların konu kredilerine uyguladıkları faiz oranları %1’in üstündedir. Hangi bankadan konut kredisi alırsanız alın konut sigortası, DASK, yangın sigortası yapmanız zorunludur. Ayrıca yaptıracağınız sigortaların fiyatları evinizin büyüklüğüne göre belirlenmektedir.

Yeni bir ev satın alıp kiracılıktan kurtulmak, kendi evinin sahibi olmak her çalışanın hayallerini süsler. Ancak evlerin sürekli değer kazanması, çalışanların da ev satın almaya yetecek kadar toplu parayı bulamaması gibi sebeplerden ötürü bankaların kapısını çalmak artık kaçınılmaz bir hal almaya başlamış bulunuyor.

Katılım bankaları vadeli konut finansmanı sağlarken, faizli bankalar da Mortgage kredileriyle vatandaşların ev sahibi olmalarına imkân tanıyor. Yine de satın alınmak istenen evin en fazla yüzde 75’i için kredi kullanabilmek mümkün. Kalan yüzde 25’lik kısmı nakit olarak hazır etmek şart. İmza attığınız vade süresinin sonunda evin üzerine bankanın koyduğu ipotek kaldırılır ve artık evinizin resmî sahibi siz olursunuz.

Ülkemizde SPK’ya bağlı olarak faaliyet gösteren onlarca banka olduğu için, en uygun konut kredisi veren bankalardan birini seçerek boş yere faiz ödemekten kaçınmanız çok normal. Biz de size kolaylık sağlamak için düşük faizli ve uzun vadeli konut kredisi veren bankaları bir araya getirdik.

İşte en ucuz konut kredisi veren bankalar!

Hemen her bankanın kredi ürünleri arasında konut kredisi yer alıyor. Faiz oranlarına göre sıralayacak olursak 10 yıl vade ile en düşük faizli konut kredisi veren bankalar ise şu şekilde listelenebilir:

Vakıfbank: Yüzde 0.95 ile 1.16 arasında değişen faiz oranlarıyla en ucuz konut kredisi veren bankalardan biri.

Halkbank: Faiz oranları yüzde 0.95’ten başlayan banka, en fazla yüzde 1.15’lik oranla konut kredisi satışı gerçekleştiriyor.

Yapı Kredi: Faiz oranı yüzde 1.17’de sabit.

Şeker Finans: Yüzde 1.19’luk bir faiz oranıyla konut kredisi satıyor.
Kuveyt Türk: Faizsiz bankacılık hizmeti sağlayan Kuveyt Türk’te vade farkı oranları yüzde 1.21 ile 1.26 arasında değişiyor.

Türkiye İş Bankası: Yüzde 1.22’de sabitlenen faiz oranlarıyla konut kredisi başvurularını kabul ediyor.

Akbank: Faiz oranı yüzde 1.25 ile 1.29 arasında değişiyor.

A Bank: Faiz oranı yüzde 1.26 ile 1.34 arasında değişiyor.

Eğer kredi notu puanınız yüksekse, pazarlık yapma kabiliyetiniz de varsa faiz oranlarında bir miktar indirim alabilmeniz mümkün. Ayrıca gelecekte elinize toplu para geçecekse ara ödemelerle vadeyi azaltıp faiz oranını düşürebilmek de seçenekleriniz arasında yer alıyor.

Kredi masraflarına hazırlıklı olun

Konut kredisi alırken 10 yıl gibi uzun vadeli bir anlaşmanın altına imza attığınız için bankalar sizin başınıza gelebilecek herhangi bir kaza veya ölüm durumunda paralarının sigorta ile teminat altına alınmasını isteyebilir. Tahmin edebileceğiniz üzere bu sigorta masrafı da tarafınızdan tahsil edilir. Sigorta ücretinin yanı sıra 100 bin TL’lik konut kredisi için sizden şu giderler istenecektir:

  • 611 TL ekspertiz ücreti
  • 500 TL banka dosya masrafı
  • 185 TL ipotek ücreti

Konut kredisi kullanmadan önce yukarıda listelenen tüm giderler için bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor.

Konut kredisi alırken gerekli belgeler neler?

Hangi bankadan kredi kullanacak olursanız olun, tarafınızdan mutlaka bazı belgeler istenecektir. Bu belgeler arasında ise,

  • TC kimlik kartı
  • Düzenli gelir kaynağınız olduğuna dair SGK bordro dökümü
  • Banka şubesinde doldurulan başvuru formu
  • Kat irtifakı belgesi
  • Ekspertiz uzmanının hazırlayacağı rapor yer alır.

Arsa tapulu evler krediye uygun olmadığı için hiçbir banka konut kredisi başvurunuzu onaylamaz. Ancak yeni inşa edilen evlerin hepsi daire tapulu olduğu için böyle bir sorun yaşamanız mümkün değildir. Eski bir ev satın almak istiyorsanız, satıcıdan mutlaka kat irtifakı belgesi talep etmenizde fayda olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ