Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri 2017 yılında da yapılmaya devam edilecek. Ancak bu yıl, bu destekleme ödemelerinde bazı değişiklikler söz konusu. 2017 Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri hakkında bilgi almak ve değişikliklerin neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun.

Tarın ve hayvancılık alanında devlet tarafından yapılan destekleme ödemeleri 2000 yılından bu yana yapılmakta. Devlet bu desteği devam ettirmekte ve kesmemekte kararlı. Bildiğiniz gibi Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri 2000 yılında üçlü koalisyon zamanında Dünya Bankasının yaptığı destekle başlamıştı. Tarımla ve hayvancılıkla uğraşan insanları biraz olsun rahatlatan bu destek 2017 yılına kadar gelmiştir. Bu yıla gelene kadar verilen destek genişlemiş ve bu desteğe yenileri ilave edilmiştir. Yazımızda bu yıl yapılacak Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri hakkında bilgilere ulaşabilir, destek ödemelerinin ne zaman yapılacağı hakkında ayrıntılar alabilirsiniz.

Devletin Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemelerini vermesinin amacı çiftçilere ve üreticilere destek olmaktır. Bu sayede çiftçilerin ve üreticilerin daha fazla üretim yapması sağlanır. Hayvancılıkla uğraşanların daha  fazla yetiştiricilik yapması sağlanır ve istihdam artırılır. 2017 Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemelerini yapan bakanlık Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıdır. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapacağı destekleme ödemelerini her yıl belirlemektedir. Bakanlıki belirlediği oranlar değerinde tarla, gübre, mazot, mısır, fındık, çay faaliyeti gösteren üreticilere destek vermektedir. Ayrıca küçükbaş hayvancılık ile büyükbaş hayvancılık faaliyeti gösteren yetiştiricilere de destek vermektedir. Verilen tarım ve hayvancılık desteği üreticiyi, üretimi ve hayvan yetiştiriciliğini ayakta tutmaktadır.

Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri her yıl üreticilerin ve hayvan yetiştiricilerinin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. 2017 yılında da bu durum değişmeyecektir. Destekler yine Ziraat Bankası hesaplarına yatacaktır. Ödemelerin sırası, desteği alacak üreticilerin ve yetiştiricilerin Ziraat Bankası hesap numaralarının son rakamlarının tek ya da çift oluşuna göre sıralanacak ve buna göre ödeme yapılacaktır. 2017 yılında Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri konusunda bazı değişiklikler yapıldığını yazımızın başında belirtmiştik. Bu değişikliklerin ilki her yıl yapılan toprak analizi ile ilgili. Çiftçiler destek ödemesi alabilmek için her yıl toprak analizi yaptırmak zorundaydı. Yapılan değişiklik sonucunda 50 dönüm ve altında toprağı olan çiftçiler için analiz yaptırma zorunluluğu kaldırıldı. Yani toprağınızın miktarı 50 dönümse ya da 50 dönümün altında ise toprak analizi yaptırma zorunluluğunuz yoktur. Toprak analizi yaptırmadan söz konusu destek ödemesini alabilirsiniz. Yapılan değişikliklerden diğeri 2017 yılında Milli Tarım Projesinin hayata geçirilmesidir. Ayrıca Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli uygulanacaktır. Diğer değişiklik 2017 yılı destek ödemelerine %10,02 zam yapılması ile ilgilidir. Bu her ne kadar sevindirici bir haber olsa da bu yılki destek ödemelerinde %50 hibe mazot desteğinin olmaması çiftçiler için olumsuz bir haber niteliği taşımakta. Eğer siz de bu destekten yararlanmak istiyorsanız Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıt olmalısınız. İlk destek ödemeleri Mart ayında yapılacak.