Sicil affı için hükümet harekete geçti. Sicil affı için yasanın Ocak ayı içinde çıkması ve kararın resmî gazetede yayımlanması bekleniyor. Sicil affını bekleyen çok sayıda kişi var. Sicil affının ne zaman geleceğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Sicil affı yasası 11,5 milyon kişi ve 2.3 milyon şirket tarafından heyecan ve merakla beklenmekte. Bunun nedeni sicil affı yasası sayesinde sicilin sıfırlanması ve hem kişilere hem de şirketlere kredi alma yolunun açılması. Ancak sicil affından yararlanmak isteyen kişilerin yine de borçlarını kapatmalarının zorunlu olduğunu ve kredi notlarının önemsendiğini bilmeleri gerekiyor. Sicil affının Ocak ayı içinde gelmesinin beklendiğini söylemiştik. Sicil affı ile ilgili ayrıntıları ve merak ettiğiniz sorların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Son bir yılda ekonomi daraldı ve acil ihtiyaçlarını kredi çekerek karşılamak isteyen vatandaş kredi borcunu ödemekte zorlanmaya başladı. Ancak ekonomik durumdan sadece vatandaş değil şirketler de etkilendi. Kara listeye giren kişiler ve şirketler şimdi sicil affının çıkmasını beklemeye başladı. Hükümet kara listeye girenlerin sicilinin temizlenmesi için ayrıca piyasaların durumunu da biraz iyileştirmek için sicil affı çıkarma kararı aldı. Beklenen olursa ve Ocak ayında sicil affı çıkarsa kara listeye giren kişilerin ve şirketlerin sicili temizlenecek. Bu kişilere borçlarını ödemeleri için 6 ay süre verilecek. Borçlarını ödeyen kişiler beklemeden kara listeden çıkabilecek. Böylece kara listede olduğu için riskli müşteri şeklinde görülen ve kredi talebi onaylanmayan kişiler ve şirketler banalardan kredi alabilecekler.

Sicil affı şu anda hükümetin torba yasa tasarısı içinde yer almakta. Sicil affı yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için önce TBMM’den geçmesi gerekiyor. Ardından yasanın cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ve resmî gazetede yayınlanması da şart. Yasanın ne zaman çıkacağını ön görmek için TBMM’nin gündemini işgal eden ve yoğunluğunu belirleyen konuların olup olmadığına bakmak gerekiyor. Yine de hem vatandaşlar hem de şirketler yasanın çıkmasının çok uzun sürmeyeceğini tahmin etmekteler.

Sicil affı çıktığında yapmanız gereken şey altı ay içinde bankalara başvurmaktır. Borcunuz varsa ya da borcunuzu ödemeye devam ediyorsanız aynı şekilde bankalara başvurmanız gerekir. Sicil affından yararlanmanız için size 6 aylık süre verilmekte ve ödemediğiniz için kara listeye alındığınız borcu ödemeniz beklenmektedir. İsterseniz bu borcunuzu yapılandırabilir ve süre içinde ödeyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda bankalardan kredi talebinde bulunabilirsiniz. Dolayısıyla kara listeden çıkarılacaksınız ve siciliniz temizlenecek. Yasa tasarısında bulunan konulardan biri de bankaların silinmiş kayıtları dikkate almayacaklarıdır. Yani kayıtlar silindikten sonra bankaların silinmiş kayıtları gerekçe göstererek kredi taleplerini reddetmeleri söz konusu olmayacak.

Borcunuzu ödememeniz nedeniyle kar listeye alındıysanız ve kredi notunuz çok düşükse bu durumda Ocak ayı içinde sicil affı yasasının çıkacağını öngörerek şimdiden borçlarınızı  6 ay içinde nasıl ödeyeceğinizi düşünmelisiniz. Böylece en kısa sürede bankalardan kredi talep edebilirsiniz.