Sicil affının ile ilgili haberler;  11,5 milyon kişi ve 2.3 milyon şirket tarafından merakla bekleniyor. Beklenen sicil affı açıklanırsa; vatandaşlar ve şirketler aftan yararlanarak bankalardan kredi talebinde bulunma, kredi kartı alma ve kredili mevduat hesabı açma haklarına sahip olabilecek.

Sicil Affı Nedir?

Eğer borcunuzu ödeme durumunuz olmadıysa ya da ödemeye devam ediyorsanız sicil affı sayesinde size borcunuzu kapatmanız için 6 ay süre verilecek. Bu süre sonunda kara listeden silineceksiniz ve kredi talebinde bulunabileceksiniz. Eğer borcunuzu ödediyseniz ve kara listenen çıkmayı bekliyorsanız bu durumda beklemenize gerek kalmayacak ve kara listeden otomatik olarak çıkarılacaksınız.

Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girer?

Sicil affı aslına bakarsanız ekonomideki gelişmelerin olumsuz yönde seyretmesi ve hem kişilerin hem de şirketlerin kredi borçlarını ödemekte zorlanmaları sonrasında beklenmeye başladı. TBMM’nin düzenli olarak bu konuda yasa tasarısı çıkartmasından sonra vatandaşlar ve şirketler heyecanla yeniden yasanın görüşülmesini ve onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlanmasını beklemeye başladı.

Ocak ayında yasanın önce TBMM’den geçmesi ve sonra Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması gerekiyor. Daha sonra sicil affı yasasının Resmi Gazetede yayımlanmasıyla; vatandaşlar kredi sicil affından yararlanmak üzere bankalara başvurabilecekler.

Sicil Affı Kapsamı

Vatandaşların kredi notları Merkez Bankasında ve Kredi Kayıt Bürosunda  tutulmaktadır. Kredi notları son 5 yıl içerisindeki banka hareketlerinize dayalı olarak tutulur. Eğer kredi çekip de geri ödemelerini yapmazsanız ya da bu ödemeleri geciktirirseniz kredin notunuz düşer. Sicil affı bankalar ile yaşadığınız bu sorunu ortadan kaldırmak ve borcu yapılandırmak için ideal bir yöntemdir.

Sicil Affı ile Kara Listeden Çıkılır Mı?

Banka borçlarınızı zamanında öderseniz kredi notunuz yükselir. Yani kredi notunuzun düşmesi ve yükselmesi sizin ödeme alışkanlıklarınıza bağlıdır.

Eğer bankaya borcunuz varsa;

  • Borcunuzu 90 gün içinde ödemezseniz banka sizden bu borcu avukatlarını kullanarak yasal yollarla alma girişiminde bulunur.
  • Üstelik avukat masraflarını da sizden alacağı tutara ekler.
  • Bu girişimden sonra kara listeye de girersiniz.

Kara listeye girmeniz durumunda; önünüzdeki 5 yıl boyunca bankalardan hiçbir şekilde kredi talebinde bulunamayacağınız ve hatta kredi kartı da alamacağınız netleşmiş demektir.

Ayrıca kredili mevduat hesabı açma yolunuz da kapalı olacaktır. Yani bankaların güvenini kaybettiğiniz için bankalar sizin içinde kredi adı geçen hiçbir işleminizi onaylamazlar.

Ancak vadesiz hesap açarak kısıtlı işlemler yapmanız mümkün olabilir. İşte bu süre içinde borcunuzu kapatsanız dahi beş yıllık süre dolmadan bankalar size kredi vermezler. Kredi sicil affı sayesinde işte bu borçlarını kapatan kişiler beş yıllık sürenin dolmasını beklemek zorunda kalmadan kredi talebinde bulunabilecekler.

Ayrıca borcu olanlar ve ödemeyenler ya da ödemeye devam edenler 6 aylık süre içinde borçlarını kapatmaları halinde yine kredi alabilecekler. Ancak sicil affı imkanından yararlanmak isteyip de kendilerine verilen süre içinde borcunu kapatmayanların bu aftan yararlanmaları mümkün olmayacak.

Sicil Affından Kimler Faydalanabilir?

Kredi sicil affı hem kurum hem de kişiler içindir. Bu nedenle banka borcu gibi kredili borçları olan herkes sicil affı imkanlarından yararlanabilir.