2017 Mayıs Ayı Enflasyonu Açıklandı

2017 yılı Mayıs ayına ait enflasyon sayıları açıklandı. Yıllık enflasyonun 2016 yılının Kasım ayından bu yana ilk kez düşüşe geçtiği görüldü. 

2016 yılının Kasım ayından beri yıllık enflasyon ilk kez düşüşe geçti. Buna göre Mayıs ayında yıllık enflasyon 0,15 puan azalarak yüzde 11,72 oldu. Ancak tüketici fiyatları yani TÜFE yüzde 0,45 oranında arttı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre enflasyonun yükseliş trendini sona ererek düşüşe geçti. Ancak TÜFE beklenen şekilde yol izledi ve artış gösterdi.

Nisan Ayı Enflasyonu Yüzde 11,87’ye Kadar Çıkmıştı

Nisan ayında enflasyon hatırlayacağınız üzere yüzde 11,87 olmuştu. Bu sayı yaklaşık dokuz yılın zirvesi idi. Enflasyon işte bu zirveden Mayıs ayında geri döndü ve düşüş eğilimi gösterdi. 2008 yılının Ekim ayında yüzde 11,99 olan enflasyon oranı 2011 yılının Mart ayında yüzde 3,99 oranına gerilemişti. Sonra 2012 yılının Nisan ayında yine bir yükselişe geçmiş ve yüzde 11,14 seviyesini görmüştü. 2016 yılının Kasım ayı öncesinde Nisan ayında yüzde 6,57 seviyesi kaydedilmiş ve sonra 2017 yılının Nisan ayında zirve yapmıştı.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) Mayıs ayında fiyatı en çok artan ürün ve hizmetler ile fiyatı en çok düşen ürün ve hizmetleri açıkladı. Bunları yazımızın devamında sıraladık.

Mayıs Ayında Fiyatı En Çok Artan Ürün ve Hizmetler
  • Umreye gidiş fiyatı yüzde 30,18 oranında arttı.
  • Yurt içi turların fiyatları yüzde 21,60 oranında arttı.
  • Yurt dışı turların fiyatları yüzde 19,64 oranında arttı.
  • Kuru soğanın fiyatı yüzde 16,28 oranında arttı.
  • Limonun fiyatı yüzde 14,98 oranında arttı.
Mayıs Ayında Fiyatı En Çok Düşen Ürünler
  • Sivri biberin fiyatı yüzde 59,79 oranında arttı.
  • Taze fasulyenin fiyatı yüzde 40,04 oranında arttı.
  • Salatalığın fiyatı yüzde 33,67 oranında arttı.
  • Patlıcanın fiyatı yüzde 19,59 oranında arttı.
  • Kabağın fiyatı yüzde 16,82 oranında arttı.

T.C. Merkez Bankası’nın Enflasyon Açıklaması

TÜİK’in Mayıs ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından T.C. Merkez Bankası da enflasyonun son durumu hakkında açıklamalar yaptı. Buna göre giyim fiyatlarında yöntem değişikliğinden kaynaklanan geci faktörlerin enflasyonu düşürücü yönde etki yaptığına işaret edildi. Ayrıca söz konusu geçici etkilerin arındırılması sonucu enflasyonun ana eğiliminde sınırlı bir düşüş olduğu söylendi.

T.C. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre gıda enflasyonundaki yukarı yönlü seyir devam ederken enerji enflasyonunda düşüş devam etti. Ayrıca hizmet enflasyonu yükseldi. Temel mal grubunda Türk Lirasının birikimli değer kaybının gecikmeli etkilerinin devam ettiği söylendi.

Yurt içi üretici fiyatlarının yanı sıra dayanıklı tüketim mallarında mobilya ve tüketici elektroniği ürünlerinde fiyat gelişmelerinin öne çıktığı görüldü. Dayanıksız üretim mallarında et ürünleri meyveler ve sebzeler ayrıca unlu mamüller enflasyon oranını belirleyen ürünler oldu. Giyim ve dayanıklı tüketim dışı temel mallarda yüksek fiyat artışlarının devam ettiği söylendi. En dikkat çekici unsur bu mallarda grup yıllık enflasyonunun endeks tarihinin en yüksek seviyesi olan yüzde 13,68’e ulaşması oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.