2017 kredi yapılandırma nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu konuda bilgi alabilirsiniz. Kredi borcunuz varsa ve borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız gerekli bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi borcunuz mu var? Kredi borcunuzu yapılandırmak mı istiyorsunuz? O halde yapılandırma için hangi adımları izlemeniz gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Kredi yapılandırması bankadan aldığınız krediyi geri ödeme süresi içinde daha düşük faiz oranı uygulayan bankaya taşımanız ve bu faiz oranlarına göre kredi geri ödeme taksitlerinizin yeniden hesaplanarak belirlenmesi sonucunda bankayla yaptığınız anlaşmadır.

Kredi ve Borç Yapılandırması

Kredi yapılandırması, borç yapılandırmasıyla çok karıştırılmaktadır. Ancak borç yapılandırması, kredi yapılandırmasından farklıdır. Borç yapılandırması, ödeyemediğiniz borçları yeni bir kredi alarak ödemeniz ve bu şekilde yeniden borçlanmanız anlamına gelir. Yani diyelim ki sizin kredi ya da kredi kartı borçlarınız var. Bu borçları ödeyemediğinizi farz edelim. Bu durumda bankayla görüşme yaparsınız ve tüm borçlarınızı bankadan alacağınız yeni bir krediyle ödersiniz. Yani bankaya yeniden borçlanmış olursunuz.

Bankaya yeniden borçlanmak yeni aldığınız kredinin geri ödeme taksitlerini ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Kredi yapılandırması ise ödemeye devam ettiğiniz bir kredi borcunun daha düşük faiz uygulanması sonucunda yeniden hesaplanması ve geri ödeme taksitlerinin bu faiz oranına göre düzenlenmesidir. Kredi yapılandırması genellikle konut kredilerine uygulanır. Kredi yapılandırmasının nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi yapılandırmasının borç yapılandırmasından farklı olduğunu söylemiştik. Borç yapılandırması sırasında var olan borcun yeni alınan bir krediyle kapatılması ve bankaya yeniden borçlanılması söz konusuydu. Kredi yapılandırması ise faiz oranlarında meydana gelen düşüşten yararlanmak için yapılan bir işlemdir.

Faiz Oranlarındaki Düşüşten Nasıl Yararlanılır?

Diyelim ki konut kredisi aldınız. Bu krediyi kullandınız ve kredi geri  ödeme taksitlerini düzenli bir şekilde ödemeye başladınız. Bir süre geri ödeme yaptıktan sonra faiz oranlarında düşüş olduğu haberini aldınız. Bu durumda daha önce uygulanan faiz oranıyla yeni ve daha düşük faiz oranı arasında bulunan faiz farkından faiz indirimi şeklinde yararlanmanız mümkündür.

Faiz indiriminden yararlanmak için yapmanız gereken şey kredi aldığınız bankaya başvurmak ve yeni faiz oranına göre kredinizin yapılandırılmasını talep etmektir. Elbette bankalar bu talebinizi sıcak bir şekilde karşılamayabilir. Ancak bu durumda sizin kredinizi başka bankaya taşıma ve başka bankada kredinizi düşük faiz oranına göre yapılandırma imkânınız vardır.

Bankanız sizin başka bankaya gitmenizi engellemek için bu talebinizi kabul edecektir. Bankanız sizin talebinizi reddederse bu durumda dediğimiz gibi kredinizi alıp başka bankaya taşıyabilirsiniz. Kredinizi taşıdığınız banka sizin önceki bankaya kalan borcunuzu ödedikten sonra kalan kredi borcunuzu yeni faiz oranlarına göre yapılandıracaktır. Böylece siz kalan borcunuzu yeni bankaya bu faiz oranı üstünden ödemeye devam edersiniz.

Kredinizi yapılandırmak istediğinizde bankalar sizden kredi yapılandırma ücreti isteyebilirler. Bu durumda bankanın sizden istediği ücreti kalan borcunuzun üstüne ekleyerek hesap yapmanızda yarar vardır. Yaptığınız yapılandırma işleminin size kâr olarak mı yoksa zarar olarak mı döndüğünü mutlaka hesaplayarak bilmelisiniz.