2017 Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları

Kredi kullanmak isteyen ancak kara listede oldukları için bankalar tarafından sürekli reddedilen kişilere kara listeden çıkmak için aradıkları fırsat kredi sicil affı ile sunuluyor. 2016 yılının son günlerinde görüşmeleri devam edilen yasa görüşmelerine ilave edilen kredi sicil affı 2017 yılında kesin olarak çıkarılıyor.

Kredi Sicil Affı Son Dakika 

Çok sayıda kişi tarafından büyük bir merakla beklenen kara liste affı için basın son dakika haberleri geçmeye devam ediyor. Şu anda Maliye Torba Yasa Tasarısı olarak bilinen yasa tasarısı kapsamında görüşmelere devam edilen kara liste affının mümkün olan en kısa sürede meclisten geçirilerek uygulamaya alınması bekleniyor.

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Çıkarılacak olan kara liste affı yasasından yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka bankalara olan kredi borçlarını geriye dönük olan 6 aylık süre zarfında kapatmış olmaları gerekiyor. Borcun ödenerek kapatılmasının yanı sıra aynı zamanda yeniden yapılandırma başvurusu yapılarak kredi borcu ödenmeye başlanmış olması da yeterli bulunuyor. Yani kara listeye girmenize neden olan borcu ödeyen ya da kredi borcu yapılandırma işleminden yararlanan kişiler otomatik olarak kara listeden çıkma şansını yakalamış olacak.

Kara Listeden Çıkma 

Çıkarılan yeni kanun ile beraber kara listeden çıkanlara kredi kullandırılıp kullandırılmayacağı büyük bir merak konusu oldu. Bilindiği üzere bankalar artık kredi başvurularını değerlendirirken bankalar Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutulan kara liste kaydı ya da bilinen ismi ile Merkez Bankası kara liste kaydı verilerinin yerine Findeks kredi notu verilerini temel almaktadır. Bu nedenle kara listeden çıkan kişilerin kredi notu ortalamalarının yetersiz olması durumunda bankadan kredi çekmek için onay alınması son derece zor olacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.