Çıkarılan kara liste affı sonrasında gözler bankalara borcum var diyen kişilere çevrildi. Çıkarılan yeni yasa ile beraber kara listede olduğu için bankalardan kredili ürün kullanamayan milyonlarca kişiye yeni bir umut ışığı doğdu. Peki, 2018 kara listeden kimler silinecek?

Kara Liste Affı İle Kara Listeden Çıkmak 

Çıkarılan ve Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasa ile beraber artık kara listede olanlara yeni bir umut ışığı doğmuş oldu. Kara listeden çıkmak isteyen kişilere sunulan bu hak sayesinde bankalara olan borçlarını kapatan kişiler başka bir başvuruda bulunmalarına gerek kalmadan otomatik olarak kara listeden çıkacaklar. Yani kara listeden çıkmak için dilekçe yazılması ya da başka bir başvuruda bulunmaya gerek kalmıyor ve kara listeden otomatik olarak çıkılıyor.

Kara Liste Affı Kimleri Kapsıyor?

Kara listeye giren ancak bunun ardından bankalara olan borcunu kapatan ya da kredi borcu yapılandırma ya da kredi kartı borcu yapılandrıma başvurusunda bulunan kişilerin de kara liste affından yararlanmaları mümkündür. Bu nedenle bankaya hala borcunu ödemeyen kişilerin 72 ay borç yapılandırma başvurusunda bulunarak borçlarını kapatmaları ve bu haktan yararlanmaları çok önemlidir.

Aksi durumda bu haktan yararlanılmasına izin verilmeyecektir. Yani bankaya borcunu ödemeyenler kesinlikle kara liste affından yararlanamaz ve kara listeden çıkmak için başvuruda bulunsalar dahi bu haktan yararlanmalarına izin verilmeyecektir. bu nedenle kişinin önemli önceliği borcunu kapatmak olmalıdır.