2018 yılının ilk aylarında enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek çıkması, emeklilerin zam beklentilerini de en üst düzeye çıkarmış durumda. 3 Temmuz’da netleşecek rakamlar % 6’nın üzerinde bir zam ortaya koyacak gibi görünüyor. TÜED tahminlerine göre bu yaz ayında gerçekleşecek emekli maaş zammının, % 6.57 olacağı tahmin ediliyor.

Bu şekilde memur emeklilerinin de belli bir fark umudu ortaya çıkmış oldu. Bu rakamlara göre 1500 lira maaş alan bir emeklinin, tahmini olarak 100 TL civarında bir zam beklenmekte SGK ve BAĞKUR emeklileri, önümüzdeki dönemde maaş artışı için gözüne enflasyon rakamlarına çevirirken, memur emeklisinin de fark alabilmek için bu rakamları yakından takip ettiğini görüyoruz.

Sonraki Zam 2018 yılının İlk Ayında

Yılın 2. yarısında enflasyon rakamlarının neyi göstereceği yine sürpriz oluşturuyor. Eğer enflasyon yine beklenenden yüksek çıkarsa, 2018 ilk ayında emekli maaş zammına yine hatırı sayılır bir rakam eklenebilir. Özellikle bu yıl içerisinde enflasyon rakamlarının beklenenin üzerinde olması, emekli maaş zamlarının da beklenenin üzerinde olmasına neden oluyor.

2000’den Önce Emekli Olan SGK’lıların En Düşük Maaşı 1495 Lira Olacak

Yapılan değerlendirme ve ortaya konan öngörü ile birlikte gerçekleşmesi beklenen % 6.57 zam, 2000 yılından önce emekli olmuş olan emeklilerin en düşük maaşını 1495 liraya çıkaracak. Yaklaşık 93 lira olarak gerçekleşen artış ile emekli maaşı alt seviyesinin de yine yüksek bir rakam olacağını söyleyebiliriz.