Çocuk parası, devletin ailelere çocuk sahibi olmaları hâlinde ödediği bir yardım parasıdır. Çocuk parasını alabilmeniz için belirli adımları izlemeniz gerekir. Çocuk parası hakkında bilgi almak ve çocuk parasının nasıl alındığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Çocuk parası devlet tarafından ailelere verilen bir yardım parasıdır. Bu paranın miktarı çocuk sayısına göre değişmektedir. Türkiye’de nüfusu oluşturan esas çoğunluk gençlerdir. Dolayısıyla bu gençler evlenerek yuva kurmakta ve çocuk sahibi olarak aile oluşturmaktadırlar. Ancak iş koşullarının geleceği garanti altına almayı vadetmemesi ve asgâri ücretin düşük olması nedeniyle aileler çocuklarını büyütmekte ve onlara iyi koşullar sağlamakta zorlanmaktadırlar. Bu yüzden devlet çocuk sahibi olan ailelere çocuk parası vermektedir. Bu para, aileleri biraz olsun rahatlatmakta ve çocukların masraflarını karşılamalarını sağlamaktadır. Bu para aslında devletin ailelere bulunduğu maddî destektir.

Devlet çocuk sahibi olan ailelere üç farklı maddî destek vermektedir. Bunlardan biri doğum parası, ikincisi asgâri geçim indirimi ve üçüncüsü de çocuk okul eğitim parasıdır. Bu maddî destekler hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Devlet tarafından çocuk sahibi olan ailelere yapılan ilk maddî destek doğum parasıdır. Doğum parasını devlet çocuk sahibi olan ailelere bir defaya mahsus olarak ve çocuk sayısına göre değişen miktarlarda vermektedir. Yani çocuk sahibi olduğunuzda söz konusu tutarlar size bir kereliğine verilmektedir. İlk çocuğunuzu edindiğinizde devlet ailenize 300 TL vermektedir. Daha sonra ikinci çocuğu yapmanız durumunda devlet size 400 TL vermekte, üçüncü çocuğunuzda 600 TL vermekte ve dördün üstünde yaptığınız diğer çocuklar için 600 TL vermektedir. Doğum parası nasıl alınır? Doğum parasını alabilmeniz için öncelikle hastaneden doğum kâğıdı almanız ve bu kâğıtla ilçe nüfus müdürlüğünden ya da il nüfus müdürlüğünden yeni doğan kimliği çıkarmanız gerekmektedir. Daha sonra bu kimlikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvurmanız zorunludur. Buraya bir dilekçe yazarak topladığınız evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Bakanlık dilekçenizi ve evraklarınızı değerlendirdikten sonra size çocuk sayınıza göre doğum paranızı verecektir. Doğum parası PTT şubelerine ya da Ziraat Bankası şubelerine yatmaktadır. Başvurunuzun ardından cep telefonu numaranıza doğum paranızın yatırıldığına dair SMS gönderilmektedir. Eğer devlet dairelerinde çalışan bir işçi ya da memur iseniz bu parayı almak için İnsan Kaynakları Yönetiminine başvurmanız yeterlidir.

Devletin ailelere verdiği maddî desteklerden ikincisi asgarî geçim indirimidir. Asgarî geçim indirimi aslında devletin, çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişilere bakması ve çalışanın ödediği gelir vergisini çalışana iade etmesidir. Bu desteğin miktarı evli olup olmama durumu, eşin çalışıp çalışmama durumu ile çocuk sayısına göre belirlenmektedir. 2017 için belirlenen asgarî geçim indirimi tutarları şu şekildedir:

Devletin ailelere ödediği maddî desteklerden üçüncüsü çocuk okul eğitim parasıdır. Çok çocuk sahibi olan ailelere devlet eğitim öğretim yılı süresince aylık olarak okul eğitim parası vermektedir. Bu parayı almak için ailelerin maddî durumunun yetersiz olması gerekmektedir. Çocuk okul eğitim parası ilköğretim öğrencisi erkek için ayda 20 TL, kız için 25 TL, ortaöğretim öğrencisi erkek için ayda 35 TL ve kız için 45 TL’dir.