İçindekiler

2017 yılının başında para biriktirmeyi hedeflemenize rağmen istediğiniz hedefe ulaşamadıysanız 2018 yılının para yönünden şanslı olduğunuz bir yıl olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca 2018 yılında hedeflediğiniz birikime ulaşmanıza rağmen 2018 yılında bundan daha fazlasını yapma isteği duyabilirsiniz. Her hâlükârda şimdi 2018 hedeflerini belirleme zamanıdır.

Para Biriktirme Yöntemleri

Para biriktirmek aslına bakarsanız günümüzde gerçekleştirmesi zor bir eylemdir. Çünkü her geçen gün tüketim ürünlerinin sayısı ve çeşidi olağanüstü bir hızla artmaktadır. Tüketim ve hizmet sektörü karşımıza her geçen gün yeni bir ürün ya da yeni bir hizmet çıkarmaktadır.

İnternete girmeyip sadece televizyon izleyerek zamanını geçiren bir insan bile reklamlarda gördükleri karşısında etkilenebilir ve cebindeki parayı bunlara harcayabilir. Bu yüzden para biriktirmek oldukça zor bir iştir.

Öncelikle sadece birikim hedefinize odaklanmanız ve gereksiz bir şey almamanız gerekir. Özellikle kampanya ve fırsat e-postalarının sizi etkilememesi gerekir. Uçak fiyatlarının düştüğü ve gezmenin ucuzladığı son yıllarda artık çoğu kişi parasının çoğunu gezmek için ayırmaya başladı. Ancak birikim hedefiniz varsa bu yönden de kendinizi kontrol etmeniz gerekmekte.

Kendinizi Motive Edin

2017’yı nasıl geçirmişseniz geçirin artık yaptığınız ya da yapamadığınız birikimler kâr ya da zarar olarak geride kalıyor. Artık 2018 yılı hedeflerinizi belirleme zamanı. Burada “Kendinizi bir yıl sonra nerede görüyorsunuz?” şeklinde bir soru sormayacağız. Sormanız gereken soru “2018 yılında birikim hesabımda ne kadar para görüyorum?” şeklinde olmalı.

İsterseniz size Garanti Bankasının Hedefli Biriktiren Hesap ürünü yardımcı olabilir. Bu hesap sayesinde birikim hedefleriniz birer hayâl olmaktan çıkarak gerçeğe dönüşebilir. Bu hesapta paranızı biriktirmek için ne kadar birikim yapmak istediğinizi ve bu birikime ulaşmak istediğiniz tarihi belirlersiniz.

Hedefinize ulaşmak için hesabınıza isterseniz aylık düzenli olarak isterseniz elinize para geçtiğinde para yatırırsınız. Ayrıca kredi kartınızla da ödeme yapabilirsiniz ancak borçlanarak biriktirmek pek önerdiğimiz bir yöntem değildir. Şimdi 2018’de ne kadar para biriktirmek istediğinizi belirleyerek hedefinizi gerçekleştirmek üzere işe koyulabilirsiniz.