2017 Asgâri Geçim İndirimi Tutarları

Borsa Ne İşe Yarar?

2017 yılı asgâri geçim indirimi tutarları belli oldu. Bu tutarlar yeni ve 2017 yılı içinde geçerli olacak şekilde belirlendi. Asgâri geçim indirimi çalışan herkesi ilgilendiren ve tüm çalışanların alması gereken bir paradır. 2017 asgâri geçim indirimi tutarları hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz. 

Asgâri geçim indirimi devlet tarafından çalışanlara verilen maddî destektir. Buna geçim indirimi denmesinin nedeni ise aslında devletin, çalışanın ödediği gelir vergisini çalışana iade etmesidir. Yani devletin maaşınıza ek olarak size verdiği bu para aslında zaten sizin ödediğini gelir vergisidir. Devlet sizden aldığını yine size vermektedir. Bu parayı devlet sizin bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sayısına göre artırmaktadır.

Asgâri geçim indirimi devlet tarafından sizin eşinizin çalışıp çalışmamasına göre ve çocuk sayınıza göre belirlenmektedir. Yani eşiniz çalışmıyorsa ve çocuk sayınız yüksekse devlet asgâri geçim indirimi tutarını artırmaktadır.

Eşiniz çalışıyorsa bu tutar azalmaktadır. Ancak eşi çalışmayan birine verilen bu tutarla kişinin eşine nasıl bakacağı merak konusudur. Çünkü aslında devletin verdiği asgâri geçim indirimi tutarı pek de yüksek değildir. Bu parayla neler yapılabilir bilmiyoruz. Yazımızın devamında sıralayacağımız asgâri geçim indirimi tutarlarına ve tablomuza bakarak bu parayla neler yapılabileceğini bulabilirsiniz.

2017 yılı için belirlenen asgâri geçim indirimi tutarları şu şekilde belirlendi:

 • Eğer bekâr ve çalışansanız devlet sizin maaşınıza ek olarak 131,25 TL asgâri geçim indirimi vermektedir.
 • Eğer evliyseniz ve eşiniz çalışıyorsa bu tutar değişmemektedir. Yani eşiniz çalışıyorsa evlendikten sonra aynı tutarı almaya devam edersiniz.
 • Eğer evliyseniz, eşiniz çalışıyorsa ve bir de çocuğunuz varsa devlet size yaklaşık 20 TL daha vermektedir. Böylece aldığınız asgâri geçim indirimi 150,93 TL’ye çıkmaktadır.
 • Evliyseniz eşiniz çalışıyorsa ve iki çocuğunuz varsa bu durumda 20 TL daha eklenmekte asgâri geçim indirimine ve siz 170,63 TL alabilmektesiniz.
 • Bir çocuğunuz daha olursa ve çocuk sayınız üçü bulursa ayrıca eşiniz hâlâ çalışıyorsa devlet aldığınız asgâri geçim indirimini 196,88 TL’ye çıkarmaktadır.
 • Diğer koşullar aynı kalıp çocuk sayınız bir artarsa ve toplam dört çocuğunuz olursa bu durumda aldığınız asgâri geçim indirimi 210,00 TL olmaktadır. Paylaşılan tabloda dört çocuktan sonra devletin asgâri geçim indirim tutarını ne kadar olarak belirlediği görülmüyor. Ancak her bir çocuk için asgâri geçim indirimi tutarına 20 TL eklendiğini tahmin edebiliriz.
 • Evliyseniz ve eşiniz çalışmıyorsa asgâri geçim indirimi olarak devlet size 157,50 TL vermektedir.
 • Evliyseniz, eşiniz çalışmıyorsa ve bir de çocuğunuz varsa bu durumda asgâri geçim indirimi olarak 177,19 TL alırsınız.
 • Aynı koşullarda bir çocuğunuz daha olursa alacağınız asgâri geçim indirimi tutarı 196,88 TL olacaktır.
 • Eğer evliyseniz, eşiniz çalışmıyorsa ve sizin üç çocuğunuz olursa 223,13 TL asgâri geçim indirimi alırsınız.
 • Devlet ilginç bir şekilde evli olan ve eşi çalışmayan ayrıca dört çocuğu olan çalışanlara, aynı koşullarda olup üç çocuğu olan kişilere verdiği asgâri geçim indirimi tutarıyla aynı tutarı vermektedir. Yani 223,13 TL vermektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   50 Bin TL'den Ucuz Araçlar 2017

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.