Ülkemizde faaliyetlerine bankacılık alanında sürdüren kurum ve kuruluşlar çeşitli alanlarda faaliyetlerine devam etmektedir. Bankalar genelde para transferi, vadeli veya vadesiz hesap kullanımı, maaş ödemesi, kredi kullanımı veya kredi kartı işlemleri olmak üzere diğer farklı işlemleri de yapmaktadırlar.

Ülkemizde Faaliyet Gösteren Bankalar
Bankalar faaliyet alanları olmak üzere sermaye kapsamında çeşitlere ayrılmaktadırlar. Kamu ve özel bankalar ülkemizde iş ve işlemler yapmaktadırlar. Kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bank olarak bilinir.

Özel bankalar ise en çok kullanılanlar başta olmak üzere Deniz Bank, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, HSBC Bankası, İNG Bank, Şeker Bank ve diğer birçok banka işlem yapmaktadır.

Bankaların Kredi İmkânları
Ülkemizde müşterilerin hizmetine sunulan ve çeşitli dönemlerde uygun oranlar ile pazarlanılan krediler üç ana başlık altında değerlendirmektedir. Bu krediler Konut Kredisi, İhtiyaç Kredisi ve Taşıt kredisi olarak bilinir.

Konut Kredisi
Ülkemizde inşaat sektörünün gelişme göstermesinin ardından faiz oranları da paralel olarak değişim göstermektedir. Konut kredileri ülkemizde ne alt faiz oranı ile verilen kredi çeşididir.

Konut Kredileri aylık % 0,88 ile %1,15 arasında değişen faiz oranları ile verilmektedir. Konut kredilerinde en uygun faizi Ziraat Bankası vermektedir. Vade uzunluğu genelde 0-120 ay olarak planlanmaktadır. Uzun vade düşük kredi mantığı ile işlemektedir.

İhtiyaç Kredileri
Ülkemizde en çok talep gören kredi çeşidi olarak bilinmektedir. Aylık % 1,08 ile % 1,25 arasında değişen faiz oranları ve 0-48 ay uzunluğu ile planlanan krediler kısa vadeli kredi olarak bilinmektedir. En uygun ihtiyaç kredisini aylık %1,08 ile Halk Bankası vermektedir.

Taşıt Kredileri
Günümüzde sıfır ve 2.el taşıt kredisi olarak sunulan ve 0-48 ay vade uzunluğu ile verilen krediler bulunmaktadır. Aylık Faiz oranları % 1,14 ile aylık %1,30 arasında değişen faiz oranları ile kredi imkânı sunulmaktadır