Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler için en dikkat çekici konuların başında kredi faiz oranları gelmektedir. Özellikle de konut kredisi gibi uzun vadeli kredilerde faiz oranlarında yaşanan küçük farklar bile toplamda büyük bir tutarın ödenmesi anlamına geleceği için faiz oranları çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Peki, 2016 yılında kredi faiz oranları düşer mi?

Öncelikle her bankanın uyguladığı faiz oranını kendisinin belirlediğinin bilinmesinde yarar vardır. Bankalar tüzel kişiliklere sahiptir ve her tüzel şirkette olduğu gibi asıl öncelikleri sundukları hizmetler karşılığından mümkün olan en yüksek tutarda para kazanabilmektir. Bu nedenle kredi faiz oranı belirlenirken banka kar elde etmeye önem verirken yine rakiplerinin uyguladığı faiz oranları, yerel ve global ekonomik gelişmeler gibi farklı pek çok kritere de dikkat etmektedir.

Gerek Türkiye’nin terör odakları ile savaşı gerekse de etrafını saran büyük savaş tehdidi ne yazık ki kredi faiz oranlarının düşürülmesi için ihtiyaç duyulan zeminin oluşturulamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle 2016 yılının ilk yarısında kesinlikle faiz oranlarında bir indirime gidilmesi beklenmemektedir. Ancak söz konusu bu olayların yatışması ve ekonomide gerekli yatırımların hayata geçirilmesi durumunda yılın ikinci yarısından sonra bankalar genel bir değerlendirmede bulunarak maliyetlerinin düşmesi durumunda kredi faiz oranları düştü şeklinde yaptıkları indirimleri müşterilerine duyurucaklardır. Özellikle de konut kredisi faiz oranları şu anda oldukça yüksek olduğu için konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin ya beklemeleri ya da kredi kullanarak sonradan faizlerin düşmesi halinde konut kredisi yapılandırma başvurusunda bulunmaları önerilmektedir.