Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler ne yazık ki son aylarda faiz oranlarında yaşanan yükseliş nedeni ile kararsız kalmakta. Uzun vadeli krediler arasında yer alan konut kredisi paketlerinde faiz oranlarında yaşanan 1 puanlık farklar bile toplamda tüketicinin yüksek tutarlarda fazladan para ödemesine neden olur.

Bu nedenle konut kredisi faiz oranları konusunda hassas olunmalı hem en düşük konut kredisi faiz oranları bulunulmaya çalışılmalı hem de bunun için konut kredisi kampanyaları yakından takip edilmelidir. 2018 konut kredisi faiz oranları açısından işlerin biraz daha yolunda gittiği bir döneme ev sahipliği yapacak gibi görünürken terör faaliyetlerinin azalması halinde 2018 yılının ikinci yarısında konut kredisi faiz oranları düştü haberlerini görmemiz mümkün olacak.

Konut kredisi faiz oranları son yıllarda hem yaşanan terör olayları hem de yakın komşu ülkelerle yaşanan gerilimler nedeni ile ne yazık ki sürekli yükselmeye devam ediyor. 2018 yılında hemen hemen tüm bankalarda yüzde 1’in altında seyreden konut kredileri ne yazık ki yaşanan olumsuz olaylara paralel olarak yükselerek bazı bankalarda yüzde 1,40 seviyesinin üzerine kadar çıktı. Aynı zamanda doların hızla yükselmesi ile beraber konut fiyatlarının da yükselmesi ev sahibi olmak için hayaller kuran kişilerin zorlanmasına neden oluyor.

Ev satın almak istiyorum diyen kişilerin bu nedenle biraz daha beklemelerini öneren uzmanlar en azından 2018 yılının ilk çeyreğinde yaşanan ekonomik gelişmelerin gözlenerek buna göre karar verilmesini öneriyorlar. Zira şu anda hem konut kredisi faiz oranları hem de konut fiyatları alımı engelleyecek kadar yüksek bulunuyor…