Bankaların her birinin kredi politikası farklı olup kimi bankalar daha kolay kredi onayı verirken kimi bankalar ise ne yazık ki daha zor kredi onayı verebilmektedir. Burada önemli olan bankanın kredilendirme politikasıdır. Ancak genelde kamu bankaları daha zor kredi onayı verirken, özel bankalar ve yeni kurulan bankaların kredi şartları çok daha hafiftir.

Bankanın yanı sıra kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması da kredi onayı ve kefilsiz kredi kullanılması açısından büyük öneme sahip. Çünkü kredi notu düşük olan kişilere bankalar daha mesafeli davrandıkları için kredi onayı almaları zorlaşmakta onay için bankalar kefil talebi gibi onay için ek isteklerde bulunmaktadır. Bankanın kefil talebi tamamen kredinin geri dönüşünü güvence altına almak için yapılmakta olup bankanın amacı krediyi çeken kişi kredi borcunu ödemezse kredinin tahsilatını kefilden yapabilmektir.

Eğer siz sahip olduğunuz kredi notunu mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalışırsanız sizde kefilsiz kredi kullanabilir, ihtiyaç kredisi kullanırken çok daha kısa sürede kredi onayı alabilirsiniz. Kredi notu hesaplama işlemini yaparak kredi başvurusundan önce not ortalamanızı öğrenerek kredi başvurunuzu buna göre şekillendirebilir, kredi sonucunu daha başından bilebilirsiniz.