Ne yazık ki geride bıraktığımız 2015 yılında yaşanan bir dizi sorunlar konut kredisi faiz oranları üzerinde bankaların artışa gitmelerine neden olurken yaşanan bu olumsuzluk konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin de kararsız kalmalarına neden olmuştu. Türkiye’nin ne yazık ki etrafının adeta bir ateş çemberi ile sarılması, ülke içinde ise terör faaliyetlerinin her geçen gün dozunun artması nedeni ile konut kredisi faiz oranları için 2016 yılının ilk çeyreğinde bankaların herhangi bir indirim yapmaları beklenmiyor.

Ancak bu durum konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin kredi kullanmalarına bir engel değil. Zira sabit faizli konut kredisi kullanan ve daha sonra konut kredisi faiz oranları üzerinde herhangi bir indirim yapılması halinde kredi kullanan kişi konut kredisi yeniden yapılandırma başvurusunda bulunabiliyor. Bu sayede daha önce yüksek oranlardan kullanılan konut kredisi kapatılmış gibi işlem yapılıyor ve konut kredisi düşen yeni konut kredisi faiz oranları üzerinden hesaplanarak kalan vade sayısına bölünüyor.

Bu sayede kredi faiz oranlarında indirim yapılırsa daha önce kredi kullanan kişilerin zarara uğramaları engellenmiş oluyor. Konut satın almak isteyen kişilerin bu konuda dikkat etmeleri gereken tek konu aradıkları konutu buldukları anda hemen satın alma işlemlerini başlatmak için konut kredisi başvuru formunu doldurmaları. Bu sayede konutu hemen alırken konut kredisi faiz oranları düştüğü anda ise konut kredisi hesaplama işleminin ardından kredi yeniden yapılandırma başvurusunda bulunuluyor ve kredi bu düşen faiz oranlarından hesaplanarak kişinin düşen kredi faiz oranlarından yararlanmaları sağlanıyor.