2007 – 2011 yılları arasında yazımızda sıraladığımız bankaların en az birinden kredi kullanmışsanız banka sizden fazla faiz almış olabilir. Bir vatandaş bankanın kendisinden fazla faiz tahsil ettiğini iddia ederek dava açtı ve davayı kazandı.

2007 – 2011 yılları arasında kredi çektiyseniz bankalar sizden fazla kredi faizi tahsil etmiş olabilir. Ankara’da Hakkı İsmail Küçükyavuz adlı bir vatandaş Denizbank’tan 2008 ve 2010 yılları arasında dört farklı ihtiyaç kredisi çekmişti. Bu kredilerin toplamı 38.500 TL ediyordu. Küçükyavuz Denizbank’ın kendisinden fazla kredi faizi tahsil ettiğini düşündü ve Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Bu heyetin verdiği karar, söz konusu tarihler arasında kredi çeken ve aynı durumda olabilecek vatandaşların da hakkını aramasının önünü açtı.

Kartel Kararı Gerekçe Gösterildi

Tüketici Hakem Heyeti Rekabet Kurulu kartel kararını gerekçe gösterdi ve heyet bankanın bu vatandaştan fazla kredi faizi tahsil ettiğini belirledi. Buna göre banka Küçükyavuz’dan 740 TL 57 kuruş fazla kredi tahsil etmişti. Tüketici Hakem Heyeti bu tutarın vatandaşa geri ödenmesinin yanı sıra vatandaşın mağduriyetini göz önüne alarak tutara faiz yansıttı. Bankanın ödemesi gereken tutar, 761 TL 14 kuruş faizin de eklenmesiyle 1501 TL 71 kuruşa ulaştı. Bunlara ek olarak mahkeme 169 TL olan tebligat ve bilirkişi giderini de bankadan tahsil etti.

Denizbank’tan söz konusu tarihlerde kredi çeken kişinin attığı bu adım sonrasında Ankara Sincan Tüketici Hakem Heyeti 2007 – 2011 tarihleri arasında söz konusu bankalardan kredi alan vatandaşların da haklarını aramasının önünü açtı. Buna göre ilgili bankalardan kredi kullanan milyonlarca müşteri bankadan faiz iadesi alabilir.

Tüketiciye Yüksek Faizle Kredi Satılmış

Ankara Sincan Tüketici Hakem Heyeti’nin verdiği karar göre Denizbank, başa bankalarla kartel oluşturmuş ve tüketiciye yüksek faizli kredi satmış. Bu nedenle bankanın fazla faizi cezasıyla birlikte tüketiciye iade etmesi gerekiyor. Bunun için vatandaşın uyanık olup Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurması gerekiyor. 2007 – 2011 arasında kredi alan vatandaşın, esnafın, KOBİ’nin ve büyük şirketlerin olduğu düşünüldüğünde bu karar bankaları zorlayabilir.

Tüketici Hakem Heyeti’ne bir vatandaşın yaptığı şikayetin ardından Rekabet Kurulu bir inceleme yaptı ve Türkiye’de bulunan 12 büyük bankanın aralarında kartel oluşturduğunu ve anlaştığını belirledi. 2007 – 2011 arasında bu bankalar beş yıl boyunca mevduata düşük faiz verirken kredilere yüksek faiz vermiş. Yani vatandaştan haksız para toplamış. Bankalar bu kararın iptali için dava açsa da başvurular reddedildi.

Milyonlarca Vatandaş İade Talep Edebilir

Tüketici Hakem Heyeti milyonlarca vatandaşın, firmanın, esnafın, KOBİ’nin kendilerinden tahsil edilen fazla kredi faizini bankalardan talep etmeleri için ortam oluşturdu. Rekabet Kurulu’nun ceza kestiği bankalar şu şekilde sıralanmakta: Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank, Akbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, HSBC, ING Bank, İş Bankası ve TEB.