20 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar uzun zaman taksit ödeyerek ev sahibi olmak isteyen kişilerin öğrenmek istediği bankalardır. 20 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar yazımızda.

Uzun vadeli konut almak isteyen çok kişi vardır. Çünkü pek çok kişi ev satın almak için gerekli parayı peşin olarak veremez. Konut almak için gerekli peşinatın üstüne bankadan alınacak konut kredisi ilave edilir. Bu konut kredisinin tutarı en az 100 bin TL olduğu için konut kredisi alarak konut sahibi olmayı planlayanlar uzun vadeli konut kredisi veren bankaları araştırmaktadır.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Almak Avantajlı Mıdır?

20 yıl vadeli konut kredisi almak isteyen kişiler öncelikle aldıkları kredinin avantajlı olup olmadığını araştırmalıdır. Çünkü 20 yıl çok uzun bir vadedir. Bu süre içinde insan hasta olmayacağı, işini kaybetmeyeceği ve daha pek çok şey konusunda garanti veremez. Bu nedenle öncelikle almaya karar verdiğiniz konut kredisinin faizlerinin düşük ve uygun olduğundan emin olmalısınız.

Bankalar konut kredisi alarak konut sahibi olmak isteyen kişilere çeşitli konut kredisi seçenekleri sunmaktadırlar. Emeklilere ve çeşitli kurumların üyesi olan kişilere de fırsatlar ve kampanyalar önermektedirler. Örneğin, Ziraat Bankası Oyak mensuplarına özel konut kredileri sunmaktadır. Ziraat Bankası’nın sunduğu diğer fırsatlardan biri de ilk yıl sadece faizi ödenen konut kredisidir.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

20 yıl vadeli konut kredisi veren bankaları aşağıda sıraladık.

  • Albaraka
  • Garanti Bankası
  • Halkbank
  • Türkiye İş Bankası
  • VakıfbankVakıf Katılım
  • Yapı Kredi Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası

Bu bankalar konut kredilerini 20 yıl vadeli olarak vermektedirler. Diğer bankalar da krediler için uzun vadeler sunmaktadırlar. Şekerbank ve Denizbank bunlardan ikisidir. Ancak bunlar söz konusu vadeleri Mortgage yani yüzde yüz kredi için vermektedirler. Mortgage kredisi konutun değerinin yüzde yüzü için verilirken, konut kredisi konutun değerinin yüzde 75’i ya da yüzde 80’i için verilmektedir.

20 yıl vadeli konut kredisi alacaksanız masraflı kredileri seçmenizde yarar vardır. Çünkü masraflı kredilerin faiz oranı masrafsızlara göre çok daha düşüktür. Örneğin 100 bin TL’lik konut kredisi alacağınız zaman ödemeniz gereken dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti çekmek istediğiniz kredi tutarının binde beşi kadardır. Bu da 500 TL’lik bir tutara denk gelmektedir. Banka bu tutarın üstüne KKDF ve BSMV tutarlarını yani vergileri ekleyecektir.

Masraf ödediğiniz kredilere uygulanan faiz oranları son derece düşüktür. Konut kredisi aldığınız için ve 10 yıl boyunca taksit ödeyeceğiniz için faiz oranlarının düşük olmasını istersiniz. Ancak masrafsız kredilerde faiz oranları çok daha yüksektir. Faiz oranlarının yükselmesi demek 20 yıl boyunca ödeyeceğiniz taksit tutarlarının da yüksek olacağı anlamına gelir. Bu nedenle masraflı kredi aldığınızda çok daha avantajlı duruma düşersiniz.