Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişileri en çok zorlayan konuların başında oldukça yüksek tutarlı olan aylık taksit miktarları yer almaktadır. Günümüzde en ucuz evin 100 bin liradan başladığı düşünülürse 75 bin lira konut kredisi kullanan bir kişinin 10 yıl vadeli konut kredisi kullanması durumunda aylık ödemesinin 1.150 lira seviyesinden başlaması anlamına gelmektedir.

Bu da kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin zorlanmasına neden olur. Bu sorunun çözümü ise 20 yıl vadeli konut kredisi kullanmaktır. 240 ay vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin toplam ödedikleri tutar yükselse de aylık ödeme tutarı azalmaktadır. Örnek vermek gerekirse 10 yıl vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanan kişilerin aylık ödemeleri 1.533 lira olurken toplam geri ödemeleri ise 185 bin lira olmaktadır.

20 yıl vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin aylık ödemeleri ise 1.280 lira olmaktadır. Ancak toplam ödenen tutar baz alındığında toplam ödeme tutarı 311 bin liraya yükselmektedir. Yani aylık ödemeniz sadece 250 lira azalırken toplam ödediğiniz geri tutar ise nerede ise 126 bin lira artmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca konut kredisi vadesi kısaltılmaya çalışılmalı ve gereksiz bir şekilde vadeyi uzatmamaya çalışılmalıdır.