Konut sahibi olmak isteyenler için müjde niteliği taşıyan bir haber verildi. Buna göre 20 yıl vadeli ya da daha uzun vadeli konut kredisi almak istediğinizde düşük faiz fırsatlarından yararlanarak kredi almanız mümkün olacak. Üstelik bu krediler ve faiz oranları 100.000 TL ya da 200.000 TL kredi için geçerli olabilecek. 20 yıl vadeli konut kredilerinin yeni faiz oranlarını Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum açıkladı.

Bu faiz oranları konut sahibi olmak isteyip yüksek faiz oranlarından kaçan kişiler için uygun olabilir. Bu açıklamaya göre yeni faiz oranlarının en düşük hâli %0,40 olarak yansıtılacak. Bu oran konut kredisi almak isteyenler için son derece uygun. Ancak bu en düşük seviyedeki faiz oranı her banka tarafından uygulanabilir. Yeni faiz oranlarının hangi vadeler kapsamında uygulanacağına ilişkin ayrıntılı bilgileri almak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

20 yıl vadeli konut kredisi almak istediğinizde uygulanacak yeni ve düşük faiz oranları aslına bakarsanız bir kampanya kapsamında yansıtılmakta. Yani bu faiz oranları uzun süre boyunca tüm konut kredilerine yansıtılacak oranlar değil. Kampanyanın Mart ayını sonuna kadar geçerli olması bekleniyor. Dolayısıyla bu faiz oranlarından yararlanarak kredi almak ve konut sahibi olmak için sadece iki ayınız olduğunu söyleyebiliriz. Bir yerde biriktirdiğiniz ve kullanmak için uygun zamanı beklediğiniz birikiminiz varsa bu birikiminizi kullanarak şimdi hayâllerinizdeki konuta sahip olmanız mümkün.

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Düşük faizli konut kredisi kampanyasından yararlanmanız için vade seçenekleri sunulmakta. Bu vade seçenekleri 120 aydan yani 10 yıldan başlıyor. Eğer 120 ay vadeli konut kredisi almak isterseniz bankalar bu kredilere %0,40 ile %0,50 arasında faiz yansıtabilecek. Eğer 240 ay yani 20 yıl vadeli konut kredisi almak isterseniz bu faiz oranları %0,75 ile %0,85 arasında değişiklik gösterecek. Bu faiz oranlarına göre 100.000 TL ya da 200.000 TL kredi alabileceksiniz.

Ancak konut piyasasında sadece bu gibi olumlu gelişmeler değil bazı olumsuz gelişmeler de mevcut. Buna göre konut fiyatlarında bir artış yaşanması söz konusu. Eğer kampanyanın geçerli olduğu bu iki aylık dönemde tam da faizlerin çok avantajlı düzeylere düştüğü zamanlarda konut fiyatları yükselirse bu durumda faiz oranlarının düşürülmesinin bir anlamı olmayabilir. Yani bu kampanya, konut fiyatlarının yükselmesi durumunda suya düşebilir ve uygulanmadan kalabilir.

Konut almak istiyorsanız ve aklınızda konut seçenekleri varsa bu durumda fiyatlar yükselmeden önce harekete geçmeniz fırsatı yakalamanızı sağlayacaktır. Ayrıca bir miktar birikiminiz yani peşinatınız da varsa sahibinden konutlar bulmanız konut sahibi olmanızı kolaylaştıracaktır. Aksi hâlde konut fiyatlarının yükseldiği dönemde konut bulsanız da fiyatı yüksek olduğu sürece kampanyanın yararı olmayacaktır.