2.El Taşıt Kredisi Nedir?

İkinci el taşıt alımları için kullanılmak istenen taşıt kredisi paketlerine ikinci el taşıt kredisi ismi verilmektedir. ikinci el taşıt kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi onayı alabilmeleri adına mutlaka kredi notu ortalamaları yüksek olmalı ve aylık gelir tutarlarının kredi geri ödeme tutarının yarısının altında kalması gerekir. Bunun nedeni bankaların ikinci el taşıt kredisi kullanımı için istekli olmamaları ve bunun yerine müşterilerine ihtiyaç kredisi kullandırmayı teşvik etmeleridir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

İkinci el taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilerin ilk yapmaları gereken şey satın almak istedikleri araç için noter huzurunda satış anlaşması yapmak olmalıdır. Bu satış sözleşmesi ile beraber diğer ikinci el taşıt kredisi evrakları olan aracın ruhsatı ve kimlik belgesi ile beraber bankaya başvuruda bulunulması yeterlidir. İkinci el taşıt kredisi için banka bu evrakları teslim aldıktan sonra gerekli incelemeleri yapacak ve kredi notu ortalamanız yeterli bulunursa kredi onayınız verilerek aracı satın almanız sağlanacaktır.

İkinci El Taşıt Kredisi Veren Bankalar

ikinci el taşıt kredileri hem özel bankalar hem de kamu bankaları tarafından kullandırılmaktadır. 2.el taşıt kredisi başvurusu için kişinin kredi notunun yüksek olması kredi kullanımı için yeterlidir.