Bankalardan konut kredisi kullanmak isteyen kişilere genelde bankalar 120 ay vadeli konut kredisi kullanımı için onay verirken 180 ay vadeli konut kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Peki, 180 ay vadeli konut kredisi nasıl çekilir?

180 Ay Kaç Sene Yapar?

180 ay vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi ödemeleri toplamda 15 sene sürmektedir. Yani 15 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar aslında yine 180 ay vadeli konut kredisi kullanımını onaylamaktadır.

180 Ay Kredi Veren Bankalar 

İhtiyaç kredisinde en uzun vade 48 ay olarak güncellenirken 180 ay vadeli kredi sadece konut kredisi paketlerinde söz konusu olmaktadır. Genelde bankalar 10 yıl vadeli konut kredisi kullanımından yana tavır sergilerken 20 yıl vadeli konut kredisi veren bankalarda bulunmaktadır. 180 ay vadeli kredi veren bankalar arasında ise Şekerbank konut kredisi, Garanti Bankası konut kredisi, Akbank konut kredisi ve Vakıfbank konut kredisi paketleri ilk sıralarda yer almaktadır.

180 Ay Konut Kredisi Hesaplama 

Pek çok kişi aylık ödeme tutarlarını düşürebilmek adına uzun vadeli konut kredisi kullanmayı amaçlarken aslında konut kredisi paketlerinde her zaman mümkün olan en kısa vade seçilmelidir. Çünkü uzayan vade demek aynı zamanda daha fazla konut kredisi faizi ödemek anlamına gelir.

Zaten gerçekleştirilen 180 ay konut kredisi hesaplama işlemlerinin ardından konut kredisi karşılaştırma yapılırsa 120 ay vadeli konut kredisi ile arasında büyük bir faiz yükü farkı olduğu görülecektir. Konut kredisinde vade ne kadar kısa tutulursa kişinin o kadar avantajlı koşullarda konut sahibi olması mümkün olacaktır.