Kredi kullanmak ya da kredi kartı almak isteyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları gerekmektedir. Bunlardan biride aranılan yaş şartının karşılanmasıdır. Bankalar üzerinden kişinin işlem yapabilmesi için reşit olması yani 18 yaşını doldurmuş olması şartı alınır. Gençlere yönelik farklı pek çok banka kredi kartı onayı vermekte olup bu kredi kartları genelde ebeveyn denetimli ve onların onayı ile verilen kredi kartlarıdır.

Kendi kredi kartını almak isteyen kişilerin ise 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak tek başına reşit olmak kredi kartı onayı almak için yeterli değildir. Bunun yanı sıra mutlaka reşit olan bireyin aylık düzenli gelire sahip olması ve çalışması gerekir. Bazı bankalar işe yeni girenlere kredi kartı verirken bazı bankalarda ise en az 3 ya da 6 ay sigortalılık süresi aranmaktadır.

Yine sıfır kredi notu ortalaması olan yani daha önce bankalar ile hiç kredili işlem yapmayan kişilerin de kredi kartı ya da kredi onayı almaları çok zordur. Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce ilk yapılması gereken mutlaka başvuruda bulunacağınız bankada vadesiz hesap açtırmaktır. Hatta mümkünse bu hesap maaş hesabı olmalı ve maaşınız düzenli olarak 3 ay bu hesaba yatırılmalıdır. Yine hesabınız üzerinden otomatik ödeme talimatı vermek ve tüm faturaları gününde düzenli yatırmak bankaya olan imtiyazınızı arttıracağı için önemlidir.