2015 yılında yaklaşık olarak 17 Milyon 785 bin kişi ihtiyaç kredi kullandı ve bu kişilerin borcu hala devam ediyor. Ülkemizde genellikle ihtiyaç kredileri, geçim sağlamak için kullanılıyor. Borçlar genellikle temel ihtiyaçların karşılanması için yapılıyor. Asgarî ücretin yakın bir zamanda 1,300 TL olduğu düşünüldüğünde, borçlanma normal hatta kaçınılmaz olarak görülebilir. 3 kişilik bir ailenin günümüz şartlarında temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 1,200 TL gibi bir miktara ihtiyacı var.

Bu ücrete sigortanın karşılamadığı sağlık giderleri dahil değildir. Durum böyle olunca en temel ihtiyaçların giderilmesi için borçlanma kaçınılmaz olarak gerçekleşiyor. Genel olarak borçlanma, bankalardan temin edilen kredi kartları üzerinden gerçekleşiyor. Borçlanmanın nadir olduğu durumlar ise üçüncü kişilerden alınan borçlar oluyor.

BDDK aldığı son kararda kredi kartlarına ve kredi ürünlerine üst limit getireceğini açıkladı. Kararda en üst limit gelirin 3 ya da 5 katını geçmeyecek. Kararın alınmasında, son yıllarda artan batık kredi tutarları ve kredi kartlarına olan borcun artması etkili oluyor. Günümüzde kredi kartı borcunu ödeyemeyen milyonlarca kişi var.

Kredilere Göre Borç Oranları

2015 yılı sonu itibarîyle 17 milyon 585 bin kişinin öze ve kamu bankalarına toplam 155 Milyar TL borcu bulunuyor. Kişi başına düşen borç miktarı ise 8,700 TL civarında.

2015 yılı sonu verilerinde 2 Milyon 222 Bin kişinin konut kredilerinden dolayı borçlu olduğu ortaya çıktı. 2 Milyon 222 Bin kişinin borçlarının parasal değeri 150 Milyar TL’yi buluyor. Bu da demek oluyor ki bankalara konut kredisi borcu olan her kişinin 67 Bin 500 TL ortalama borcu var.

En az borç ortalaması ise taşıt kredilerinde görülüyor. 2015 yılında 753 Bin kişi taşıt kredisi almış. Çekilen kredilerin parasal değerli ise 20 Milyar TL civarında. Yeni taşıt kredisi çeken her bir kişinin ortalama olarak 38 Bin 500 TL civarında bankalara borcu bulunuyor.

Kredi kartlarında ise durum daha da kötü görünüyor. 2015 yılı bitiminde yapılan açıklamaya göre 22 Milyon kişinin kredi kartı sahibi olduğu ve kredi kartları borçlarının parasal değerinin 77 Milyon TL’ye ulaştığı belirtildi. Bu durumda kredi kartı kullanan bir kişinin ortalama olarak 3 Bin 500 TL bankalara borcu bulunuyor.