1,5 Milyon Dolara Türk Vatandaşlığı

1,5 milyona Türk vatandaşlığı verileceği haberi günlerdir haber sitelerinde ve televizyonlarda konuşulmakta. 1,5 milyona Türk vatandaşlığının verilmesi ile ilgili ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. 

Artık 1,5 milyon dolarlık yatırım fonu katılma payı alan yabancılar Türk vatandaşlığına başvuru yapabilecek. Türk vatandaşlığının değerinin 1,5 milyon dolara düşürüldüğü yönünde yorumlar yapılan bu yönetmelik değişikliği 5 Mayıs 2017 tarihli Resmî Gazetede yayımlandı. Yönetmelik Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmış durumda.

Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklik sonucunda yabancılara Türk vatandaşı olmanın yolu daha da açılmış oldu. Söz konusu değişiklik yönetmeliğin “Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması, başvuru için gerekli belgeler ve yapılacak işlemler” başlıklı 20. maddesinin ikinci fıkrasında yapıldı. Bu fıkraya bir bent eklendi ve 1,5 milyon dolar yatırım yapan kişilere Türk vatandaşı olma fırsatı tanındı.

SPK Tarafından Tespit Edilmesi Şart

5 Mayıs 2017 günü Resmî Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvuru yapmak isteyen yabancıların en az 1,5 milyon dolar değerinde gayrimenkul yatırım fonu veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alması yeterli olacak. Ancak bunun elbette Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından tespit edilme zorunluluğu mevcut.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvuru yapmak isteyen yabancılara en az 1,5 milyon değerinde gayrimenkul yatırım fonu veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alarak başvuru hakkı tanıyan bu düzenlemenin tek koşulu elbette bu değil. Söz konusu yatırımı yapan yabancının bu yatırımları elinde üç yıl tutma zorunluluğu da mevcut.

Aslına bakarsanız birçok ülkede yukarıda sözünü ettiğimiz düzenlemeye benzer uygulamalar mevcut. Ülkeye bir düzeyde yatırım yapan yabancılar o ülkenin vatandaşlığına geçmek için başvuru yapabiliyorlar. Ancak söz konusu düzenleme ile hedeflenen noktanın gayrimenkul yatırım fonunun geliştirilmesi olduğu şeklinde yorumlar da var. Ayrıca girişim sermayesi yatırım fonunun da aynı şekilde geliştirilmesi amaçlanmakta.

Türkçe Dil Sınavının Yapılıp Yapılmayacağı Henüz Belli Değil

1,5 milyon dolar yatırım yapması ve bu yatırımı elinde tutması hâlinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvuru yapma hakkına sahip olacak yabancıların ne gibi sınavlara tabi tutulacağı yönünde yönetmelikte bir ayrıntı yer almıyor. Bildiğiniz gibi pek çok ülke, vatandaşlık başvurusu yapan yabancıları o ülkeye ait dil konusunda sınava tabi tutmakta. Ancak Türkiye’nin de vatandaşlık başvurusu yapan yabancıları Türkçe dil sınavından geçirip geçirmeyeceği konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Yatırım Yaparak Vatandaşlık Alabileceğiniz Ülkeler

Pek çok ülke yatırım yapan yabancılara o ülkenin vatandaşlığına başvurma hakkı tanıyor. Bu ülkeler arasında İngiltere, Malta, İspanya, Portekiz, Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Macaristan, Kanada, Karayip Ülkeleri ve ABD bulunuyor. Her bir ülkenin belirlediği en düşük yatırım tutarı birbirinden farklı. En düşük yatırım tutarları İngiltere vatandaşlığı için iki milyon sterlin, Malta vatandaşlığı için 650 bin Euro, İspanya vatandaşlığı için 500 bin Euro, Portekiz vatandaşlığı için 500 bin Euro gayrimenkul alımı ya da 1 milyon Euro’luk sermaye girişi, Bulgaristan vatandaşlığı için 512 bin Euro, Güney Kıbrıs vatandaşlığı için 2,5 milyon Euro, Macaristan vatandaşlığı için 300 bin Euro.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.