Yapılan mevzuat çalışmalarında son aşamaya gelinen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) zorunlu hale gelecek. Sistemde çalışan olarak kayıtlı 13 milyon kişiden aylık en az 100 TL BES kesintisi yapılması planlanıyor. Sistem zorunlu olduğundan ayrılmak isteyen çalışanlar 6 ay beklemek zorunda.  6 ay sonra sistemden çıkan çalışanlar ise paralarını almak için 2 ay daha beklemek zorunda kalacak. Ayrılan çalışanların paralarında da ciddi miktarda kesinti yapılacak.

600 TL VERİLİP 50 TL ÖDEME ALINACAK…

Sistemden ayrılan çalışanlar daha sonra 10 yılını doldurmadan sistemden çıktığı için devlet katkısı alamayacak. Sistemde birde giriş aidatı kesintisi olacak. 6 ay içerisinde toplamda 600 lira kesinti yapılan çalışanlara tek sefere mahsus 50 TL ödeme yapılması planlanıyor.

BES’İN KESİNTİLERİ BİTMİYOR

BES sistemini iptal etme durumunda ise çalışandan giriş aidatı, devlet katkısı ve stopaj kesintileri yapılacak. Katılımcının stopaj kesintisi birikimine yansıyan getiriler üzerinden yapılacak. Sistemde 10 yılı doldurmuş fakat emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılmış çalışanların getirileri üzerinden yüzde 10,sistemde 10 yılı doldurmadan ayrılanların ise getirilerinden yüzde 15 oranında stopaj kesintisi yapılacak. Sistemden emekli olunması durumunda bu kesinti yüzde 5’e düşüyor.

GİRİŞ AİDATI YÜZDE 10

Sisteme giriş aidatı ise asgari brüt ücretin yüzde 10’u kadar bir rakam olacak. Bu para, sistemden çıkanlarda dahil herkesten taksit yada peşin olarak tahsil edilecek. Sistemde 10 yılını dolduranlardan ise bu rakam alınmayacak.

TAM DEVLET KATKISI İÇİN 10 YIL ŞART

BES’den devlet katkısının tamamını alabilmek için sistemde 10 yılı doldurmak ve emekliliğe hak kazanmak gerekecek.

6 ile 10 yıl arasında sistem iptali olursa devlet katkısı kesinti oranı yüzde 65’e inecek. 3-6 yıl arasında sistem iptali gerçekleşirse katkı tutarının yüzde 85’i kesilecek. Eğer 3 yıldan önce sistem iptali yapılırsa çalışan hesabı içerisinde biriken katkı tutarı alınamayacak.

10 yıl sistemde kalarak emekliliğe hak kazananlar ise paralarını 56 yaşında alabilecekler.