Kredi notu, son 5 yılda bankalar, faturalar ve diğer ödemelerinize bağlı olarak belirlenen 0 ile 1900 arasında belirlenen bir puanlama sistemidir. Başvuracağınız yeni bir kredi ya da alacağınız yeni bir kredi kartı başvurusunda herhangi bir sorun yaşamamanız için, kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Bu nedenle, bankaların herhangi bir ürünü için başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmelisiniz.

Findeks ya da müşterisi olduğunuz banka aracılığı ile kredi notunuzu öğrendiğiniz ve notunuzun 1100 olduğunu öğrendiniz. Bu değer; çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak gruplandırılan kredi notu sınıflandırılmasında az riskli grupta yer alır. Son dönemde yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemelerinde gecikme ve düzensiz ödemeler varsa kredi notunuz ilerleyen günlerde daha da düşebilir ve az riskli grup için sınır olan 1100 kredi notu daha da düşebilir. Bu kredi notunuzla bazı bankalarda kefilsiz kredi almanız biraz zor olabilir.

Ancak Finansbank ve Bankpozitif gibi bankalar, kredi notu 1400’den düşük olan banka müşterilerine kefilsiz kredi verebiliyor. Kefil bulma konusunda sorun yaşıyorsanız, kefilsiz kredi çekebileceğiniz bankalara başvuruda bulunmalısınız. Bu bankalardan biri Finansbank’tır. Ancak şu konuda dikkatli olmalısınız, kredi notu düşük olmasına rağmen kefilsiz kredi kullanan tüketiciler, kredi ödemeleri konusunda dikkatli olmalıdır. Ödemelerinizi birkaç gün bile geciktirmemeye özen gösterin.

Çünkü kefilsiz kredilerde bir gün geciken ödemeler, sisteme 1 aylık gecikme olarak işleyebilir. Hem kredi kullanmanız ve ödemelerinizi düzenli olarak, aksatmadan yaparsanız;1100 kredi notunuz, kredi borcunuzu ödemeye devam ederken 1300’ün üzerine çıkabilir.Kredi kullanmadan ya da yeni bir kredi kartı almadan bu notu yükseltmek istiyorsanız, adınıza kayıtlı faturalar konusunda dikkatli olmalısınız. Özellikle cep telefonu faturaları, kredi notunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Geciken, düzensiz ödenen faturalar da en az kredi kartı gecikmeleri kadar kredi notunuzun düşmesine neden olabilir.

Bu nedenle, kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, fatura ödemeleri konusunda daha dikkatli olmalısınız. Fatura ödemelerini unutuyorum diyorsanız, bankaların sunduğu otomatik ödeme talimatı fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Kredi kartı ya da vadesiz hesabınızdan, faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz de kredi notunuza olumlu etki eder.

Siz de 1100 kredi notunuzu düzenli ödemeler ile sadece birkaç ay içinde 1500’ün üzerine çıkararak “az riskli” gruptan “iyi” gruba yükselebilirsiniz. Hemen her banka, kredi notu 1500’den yüksek olan tüketicilere kefilsiz, kolayca kredi veriyor. Üstelik kredi notunuz yükseldikçe, birçok bankada kredi notu yüksek müşterilere sunulan daha uygun faiz oranı imkanından da yararlanabilirsiniz. Unutmayın,1100 kredi notu tam sınırda bir puandır. Çünkü 1099 ile 699 arasındaki puanlar “orta riskli” grup olarak değerlendirilir ve bu grupta yer almanız, hem kredi ve kredi kartı başvurularında, hem de yeni bir iş yeri ya da ev kiralamak istediğinizde size problem çıkartabilmektedir.Ayrıca aşağıdaki yazılarıda okumanızı tavsiye ederizi

Eğer sizlerinde kredi notu düşükse yukarıdaki makaleleri okuyarak kredi notu yükseltme üzerine bilgi alabilirsiniz.