Son yıllarda kendi işyerimi kurmak istiyorum diyen kişilerin en büyük destekçisi hiç şüphesiz KOSGEB kredileri yer almaktadır. Ancak KOSGEB kredileri için yapılan başvuru sayısının son derece yüksek olması ve kullandırılacak olan kredi tutarının düşük olması başvuruda bulunan herkesin bu kredi fırsatından yararlanamamasına neden olmaktadır. Peki, kolay KOSGEB kredisi kullanmak için nelere dikkat edilmelidir.

1-KOSGEB Kredi Başvurusu 

Avantajlı kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin atmaları gereken ilk adım kredi başvurusunda bulunmaktır. KOSGEB kredi başvurusu işlemlerine başlamak isteyen kişilerin ilk başvuruda bulunmaları gereken kanal kendi ikametlerinin bağlı bulunduğu İŞKUR şubesidir.

2-KOSGEB Girişimcilik Eğitimi 

Verilen kredi desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin İŞKUR tarafından açılan girişimcilik kursları için başvuruda bulunmaları gerekir. KOSGEB eğitim kurumları ve KOSGEB anlaşmalı üniversiteler tarafından verilen bu eğitim programlarını başarı ile bitiren kişiler KOSGEB kredi desteği alması sağlanır.

3-Uygulamalı Girişimcilik Kursu 

KOSGEB kredi desteği için düzenlenen uygulamalı girişimcilik kursu son derece ciddiye alınmalı, kursa katılan kişiler mutlaka kurs günleri boyunca düzenli olarak kursa devam etmelidir. Kursu ciddiye alan, düzenli olarak devam eden, kurs boyunca kendisini fark ettiren kişiler kredi onayı alma konusunda diğer rakiplerinin önüne geçer.

4-KOSGEB Kursları Ciddiye Alınmalı

Kurs boyunca kesinlikle kullanacağınız kredi ile açmak istediğiniz işyeri hakkında kullanabileceğiniz pek çok faydalı bilgi aktarımında bulunulur. Yine kurs süresince kursu düzenleyen eğitmenler her bir kursiyeri yakından takip eder ve kursa verdikleri önemi gözlemlerler ve buna göre de kurs sonunda yorumlarda bulunurlar.

5-KOSGEB Proje Hazırlama

Kredi onayı aşamasındaki en önemli kriter gerçekten yatırıma dönüştürülebilecek bir projeye imza atabilmektir. Çünkü uzman bir ekip oluşturulan KOSGEB projeleri için titiz bir inceleme gerçekleştirmekte ve gerçekten beğendiği projelere onay vermektedir. Bu aşamada KOSGEB proje örnekleri inceleyerek fikir sahibi olabileceğiniz gibi aynı zamanda KOSGEB proje hazırlama şirketleri ile de iletişime geçebilirsiniz.

6- KOSGEB Kredileri Hakkında Bilgi Edinme 

Kredi onayı almanız için mutlaka kullanmak istediğiniz kredi hakkında bilgi edinin. KOSGEB kredi limitleri hakkında bilgi edinmeniz size gerçekçi bir proje oluşturmanız konusunda yardımcı olacaktır. KOSGEB hibe kredi paketler için 50 bin lira kredi desteği sağlarken 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz işyeri açma kredisi limiti olarak ise 100 bin lira kredi desteği vermektedir.

7- KOSGEB Kredisi Kullananlar 

Yakın çevrenizde, iş arkadaşlarınızın arasında ya da ailenizde KOSGEB kredisi kullanan kişilerin yorumları size izlemeniz gereken yol hakkında çok önemli bir bilgi kaynağı olacaktır.

8- KOSGEB Kredi Kullanma Planı 

Mutlaka başvurudan önce kendinize bir plan takvimi oluşturun ve bu plana uymaya gayret gösterin. Bir sonraki atmanız gereken adımı bilirseniz ilerlemeniz çok daha kolay olacaktır.

9- KOSGEB Kredi Desteği İçin Titiz Davranın 

Değerlendirme yapan ekibin binlerce projeyi incelediğini ve gerçekten beğendikleri projeye onay vereceklerini unutmayın. Titiz bir çalışma yürütmeye özen gösterin. Projenizi inceleyen kişilere emek verildiğini hissettirmeye çalışın.

10- Sadece KOSGEB Yetkilileri İle İletişimde Olun 

Profesyonel danışmanlık hizmeti alacak birikime sahip değilseniz bu durumda sadece KOSGEB yetkililerine güvenin, sizden işlemlerinizi öne çekmek ya da kredi başvurunuzu onaylatmak için para isteyen kimseye güvenmeyin ve ödeme yapmayın.