Esnafın beklediği haberi hükümet verdi. Hükümet yaklaşık 1 milyon 600 bin esnafın sicilini temizleyecek. Bu da kara listede hiçbir esnafın kalmayacağı anlamına geliyor. Ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyun.

Kara listede olan ve kredi notu ortalaması sıfırı gören yüzlerce esnaf bulunmakta. Bu esnafın bankalardan kredi alma olanağı yok. Hükümet durumu bu şekilde olan esnafa 3 müjde verdi. Buna göre 1 milyon 600 bin esnafın sicili temizlenecek ve kara listede esnaf kalmayacak. Böylece bu müşterilerin krediye erişimi sağlanacak. Bu kredi, ekonomik paket kapsamında verilecek. Ekonomik paket, durumu çaresiz olan esnafa 50 bin liralık kredi verilmesine olanak tanıyor. Bu kredi bir yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde veriliyor. Tüm bu olanaklar esnaf için umut ışığı oluyor.

Hükümetin düzenlemesinden 2.5 milyon esnafın yararlanacağı ön görülüyor. Üstelik esnaf artık işsizlik fonundan da yararlanabilecek. Diğer müjde ise esnafların kullandığı defterlerin yıl sonu taksidinin kaldırılması ve böylece esnafa destek olunması şeklinde belirtiliyor.

1 milyon 600 bin esnafın sicilinin temizlenmesi, işsizlik fonundan yararlanabilmesi ve kredi kullanabilmesi şeklinde tam 3 müjde veriliyor esnafa. Ancak bunların hepsi için hükümetin belirlediği amaçlar var. İlki esnaf için beyaz bir sayfa açılması. Bu amaç Gümrük ve Ticaret Bakasnı Bülent Tüfenkci tarafından belirtildi. Ayrıca bakan, sicil affına yönelik düzenlemenin Aralık ayı içinde meclise sunulacağını da belirtti. Esnafa çıkacak sicil affına yönelik düzenleme konusunda “Esasında banka riskini kendi tarafına aldığı için sicil affının daha kolay çıkma imkânı var. Burada numaradan bir sicil affı istemiyoruz. Taşın altına elimi koyuyorum.” cümleleriyle garanti verdi.

1 milyon 600 bin esnafa verilecek krediye Can Suyu Kredisi adı veriliyor. Bu kredinin esnafı motive edeceği ve esnafın yeni işlere atılmak için kendine güveninin geleceği tahmin ediliyor. Söz konusu adımın esnafın işini kolaylaştıracağı ve böylece ekonominin çarklarının hareketleneceği de amaçlar arasında yer almakta. Zira bu düzenleme ile çiftçiden ve esnaftan alışverişin artacağı ön görülmekte. İşsizlik Fonu ile ilgili düzenlemeler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılmakta. Bu çalışmanın son haline gerekli şekil Bakanlar Kurulu tarafından verilecek.