Televizyon haberlerine veya gazeteye bakın, internette gezinin veya radio dinleyin, ve muhtemelen borsa hakkında bazı bilgilere rastlarsınız: “Dow Jones rekor seviyede kapandı”; “Borsa İstanbul 96.540 seviyesinde”; “S&P 500 yüzde birin onda iki oranında işlem görüyor”; “Borsa, Washington’dan gelen haberlere tepki gösteriyor.” Borsa günlük hayatımızda her yerde karşımıza çıkıyor, fakat nedir bu borsa tam olarak? Ve, bu piyasada alınıp satılan hisse senetleri nedir? Sizin için, işvereniniz veya çalışanınız için, ya da ülkenizin ekonomisi için borsadaki “güzel bir gün” ne ifade ediyor?

Hisse senetlerinin ne olduğunu düşünmeye başladığımızda, bu soruların cevapları her zaman açık değildir. Örneğin, sahip olduğunuz hisse senedinin o şirketin sahibi olduğunuz anlamına geldiğini duymuş olabilirsiniz. Fakat bunun anlamı ne? O şirketin sahibi olarak yasal olarak söz konusu şirketin ofislerinden birine girip ve eve bir sandalye veya masa alabilir misiniz? İnsanları işe alıp ve kovabilir misiniz? Elbette, sadece az sayıda hisse sahibi iseniz, şirketin sadece küçük bir yüzdesine sahip olursunuz – fakat hisse senetlerinin çoğunluğuna sahipseniz eve bir sandalye alabilir misiniz? Veya çalışanları kovabilir misiniz?

Bu eğitim kursunda, bu tür soruları detaylı bir şekilde cevaplayacağız ve temel kavramları açıklamak için sıklıkla biraz derinliklere ineceğiz. Bu konuları kavramaya ve hisse senedi piyasasının nasıl çalıştığını anlamaya başladığımızda, daha akıllı, daha bilgili ve zeki yatırımcı olacağınıza inanıyoruz.

Kendi aracı kurum (broker) hesabınız ve yatırım yapmaya paranız yoksa bile emeklilik planınızla, sigorta poliçelerinizle vb. hisse senetlerine çok iyi maruz kalabilirsiniz. Bir zamanlar zenginlerin aracı olan borsa, şimdi nüfusun birçok kesimi için zenginliklerini arttırmak için tercih edilen araç haline geldi. Ticaret teknolojisindeki ilerlemeler ve internet üzerinden düşük maliyetli aracılık hizmetleri, hisse senedi piyasalarını oldukça basit hale getirdi, bu nedenle bugün neredeyse herkes bir fare tıklamasıyla hisse senedi sahibi olabilir.

Devam etmeden önce, borsanın iki yaygın kullanımı arasında ayrım yapmak önemlidir: yatırım ve spekülasyon. Yatırımda, devrettiğiniz para, büyüme veya genişleme gibi verimli projelerde kullanılmaya başlanır.

Bir fabrikaya, araştırma ve geliştirme alanına, yeni bir iş fikrine yatırım yapmak – bunların hepsi, gelecekte fabrikanın, araştırmanın, veya startup’ın ilk yatırımdan daha fazla olacağı beklentisiyle yapılır. Bu, fabrikanın genişletilmesi gerektiğine ya da yapılan araştırmanın türünü ve ücretin ne olduğunu anlamanıza ya da yeni girişimin iş planını anladığınıza ve umutlu olduğunuza inanmanız için bir sebebiniz olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, yatırım yapmak, geleceğe yönelik bir bakış ile yapılan rasyonel bir karardır. Yatırım yaparken, paranızın artan bir değer kazanması amaçlanmaktadır.

Spekülasyon ise kumara benzer. Spekülatörler, bir süre sonra daha yüksek bir fiyatla satabilecekleri umuduyla bir şeyler satın alırlar, ancak fiyatın neden yükselmesi gerektiğini kesin olarak anlamazlar ve hatta önemsemezler. Bazen spekülatörler içgüdüleriyle veya söylentiler üzerine işlem yaparlar, ancak sonuç olarak fabrikayla, AR-GE veya iş planı ile ilgilenmezler.

Spekülasyonlar her zaman kötü bir şey olarak görülmemelidir, bununla birlikte, spekülatörler piyasalara likidite katmakta ve birçoğu kendileri için çok iyi sonuçlar elde etmiştir. Aynı zamanda, birçok akıllı yatırımcı spekülasyon yoluyla borsada servetlerini kaybetti. Yatırımcılar ve spekülatörler arasındaki önemli ayrım normatif bir şey değildir, yatırımcılar genellikle uzun vadeli yatırımlar yaparlar, spekülatörler ise hızlıca para kazanmak için kısa vadeli yatırımlarla ilgilenirler.

Sonraki Ders: 2. Hisse Senedi Nedir?